Izraelski minister grozi Iranowi akcją militarną

Świat


Jeśli Iran zdecyduje się kontynuować prace nad swoim programem nuklearnym, będzie musiał liczyć się z "militarną" odpowiedzią USA i ich sojuszników - oświadczył w środę izraelski polityk, pełniący jednocześnie funkcję ministra do spraw służb specjalnych i ministra do spraw transportu i bezpieczeństwa na drogach Israel Kac.

Jeśli władze w Teheranie będą nadal rozwijać program jądrowy, będą musiały zmierzyć się z "bezpośrednim zagrożeniem ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników" - podkreślił.

Kac ocenił, że po wycofaniu się w maju USA z międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego, Iran może ulec presji wywieranej przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa albo przyglądać się upadkowi swojej gospodarki.

Gotowość Iranu do dalszego programu nuklearnego

Wypowiedź izraelskiego ministra to reakcja na słowa szefa irańskiej agencji energii atomowej Alego Akbara Salehego, który w wywiadzie dla agencji Associated Press ostrzegł, że Iran jest gotowy do budowy zaawansowanych wirówek i dalszego wzbogacania uranu.

Salehi podkreślił, że Iranu nie zniechęcą sankcje nałożone na kraj przez Trumpa ani wycofanie się USA z umowy w sprawie irańskiego programu atomowego.

Porozumienie to, podpisane w 2015 roku przez USA, Wielką Brytanię, Francję, Rosję, Chiny, Niemcy i Iran, przewidywało stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Iranu w zamian za ograniczenie programu jądrowego.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Autor: tmw//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flickr (CC BY SA 2.0) | IAEA Imagebank

Tagi:
Raporty: