Zmarł najstarszy mężczyzna na świecie. Urodził się pod Łodzią, przeżył Auschwitz

Obóz Auschwitz-Birkenau. Film z drona
Obóz Auschwitz-Birkenau. Film z drona
tvn24
tvn24Izrael Kristal przeżył Auschwitz

W wieku 113 lat zmarł w piątek w Izraelu najstarszy mężczyzna na świecie, ocalony z Holokaustu Izrael Kristal - podały izraelskie media. Urodził się 15 września 1903 roku w Żarnowie, wówczas w zaborze rosyjskim, a dziś w województwie łódzkim.

Kristal został wpisany w marcu ubiegłego roku do Księgi rekordów Guinnessa jako najstarszy żyjący mężczyzna na świecie. Zyskał taki tytuł po śmierci Japończyka Yasutaro Koide.

Po Auschwitz ważył 37 kilogramów

Kristal urodził się Żarnowie, a potem przeprowadził się do Łodzi, gdzie prowadził rodzinny biznes cukierniczy. Po wybuchu II wojny światowej mężczyzna razem z rodziną trafił do łódzkiego getta. Tutaj zmarło jego dwoje dzieci.

W 1944 roku razem z żoną trafił do Auschwitz, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Kobieta została tam zabita przez nazistów. On do końca wojny pracował w niewolniczych warunkach w obozach pracy.

Kiedy został uwolniony, ważył zaledwie 37 kilogramów. Izraelskie media piszą, że przeżył dzięki sowieckim żołnierzom, dla których robił słodycze.

Miał 32 prawnucząt

W 1950 roku wyemigrował do Hajfy na północy Izraela z drugą żoną i jej synem. Do emerytury prowadził tam przedsiębiorstwo cukiernicze.

Według portalu informacyjnego Ynet, Kristal zostawił po sobie dwoje dzieci, dziewięcioro wnucząt i 32 prawnucząt.

Najdłużej żyjącą obecnie osobą na świecie pozostaje Violet Brown z Jamajki, która urodziła się 10 marca 1900 roku.

Autor: pk/sk / Źródło: PAP, BBC News

Pozostałe wiadomości