Izraelski minister: chcemy mieć milion osadników na Zachodnim Brzegu

Świat


Izrael zamierza w ciągu 10 lat co najmniej podwoić liczbę osadników na administrowanych przez siebie terenach palestyńskich - powiedział w środę izraelski minister obrony Naftali Bennett. Obecnie na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje około 400 tysięcy Izraelczyków.

- Dążymy do tego, aby w ciągu dekady co najmniej milion obywateli Izraela zamieszkało w Judei i Samarii - powiedział minister obrony Izraela Naftali Bennett na konferencji prasowej, używając biblijnego nazewnictwa w odniesieniu do terenów Zachodniego Brzegu.

Jak pisze agencja AFP, izraelskie plany osadnicze wobec palestyńskich ziem zyskały nazwę "doktryna Pompeo" na cześć amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo. Szef amerykańskiej dyplomacji w listopadzie 2019 roku oświadczył, że izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu Jordanu nie jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.

- Jako minister obrony oficjalnie oświadczam, że zgodnie z polityką państwa Izrael strefa C należy do nas - dodał minister, odnosząc się do porozumienia izraelsko-palestyńskiego z 1994 roku, na mocy którego strefą C oznaczono osiedla izraelskie pod całkowitą kontrolą Tel Awiwu.

"Nie jesteśmy okupantami w naszej ojczyźnie"

Naftali Bennett podzielił także pogląd izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który podważa teorię, że terytoria palestyńskie są okupowane przez Izrael. Według szefa rządu Izraelczycy i Żydzi "mają prawo mieszkać w Judei i Samarii".

- Nie jesteśmy okupantami w naszej ojczyźnie, na naszych ziemiach, nie jesteśmy tacy jak Belgowie w Kongo – mówił Benjamin Netanjahu.

Na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje obecnie około 400 tysięcy izraelskich osadników, a jeśli się weźmie pod uwagę Izraelczyków mieszkających w Jerozolimie Wschodniej, liczba ta wzrasta do 600 tysięcy. Na ziemiach tych mieszka ok. 3 mln Palestyńczyków.

Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla na ziemiach palestyńskich za nielegalne. Uzasadniane jest to często IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi na przemieszczanie swojej cywilnej ludności na terytorium okupowane.

Izrael i PalestyńczycyPAP

Autor: asty/adso / Źródło: PAP