"Izrael bombarduje Syrię". Dwa ataki w ciągu kilku godzin

Świat

Aktualizacja:
IAFIzraelskie samoloty śmiało sobie poczyniają nad sąsiednimi krajami

Biały Dom potwierdził, że izraelskie samoloty dokonały w czwartek ataku na cel wojskowy w Syrii. Amerykańskie źródło wojskowe, na które powołuje się agencja AP, sprecyzowało, że był to nalot na skład rosyjskich rakiet SA-125 znajdujący się w porcie w Latakii.

Potężne eksplozje w dwóch odległych od siebie punktach Syrii miały miejsce w nocy ze środy na czwartek. Seria wybuchów wstrząsnęła bazą jednostki obrony przeciwlotniczej w nadmorskiej prowincji Latakia, bastionie syryjskiego reżimu. O tej akcji informowały szeroko izraelskie i libańskie media. Druga seria wybuchów miała mieć miejsce na przedmieściach Damaszku i o niej donosi telewizja Al-Arabija.

Nie ma informacji o ofiarach lub zniszczeniach, ale w przeszłości tego rodzaju "tajemnicze" wybuchy zostawiały po sobie zrujnowane budynki wojskowe.

To samoloty Izraela

Przedstawiciel Białego Domu potwierdził informację CNN o tym, że to samoloty myśliwskie Izraela przeprowadziły atak na bazę syryjskich wojsk rządowych niedaleko portu Latakia na śródziemnomorskim wybrzeżu Syrii. Według słów anonimowego przedstawiciela administracji amerykańskiej Izrael obawiał się, że broń rakietowa znajdująca się w magazynie może zostać przekazana libańskiemu ugrupowaniu muzułmańskiemu Hezbollah. Wcześniej w czwartek przedstawiciel syryjskich rządowych służb specjalnych w rozmowie z agencją ITAR-TASS zaprzeczał, jakoby informacje o ataku na bazę pod Latakią i jej zniszczeniu były prawdziwe.

Izraelskie ministerstwo odmówiło komentarza

Izraelskie Ministerstwo Obrony, pytane przez dziennikarzy, czy doniesienia CNN o ataku na bazę syryjskich wojsk rządowych w Latakii odpowiadają prawdzie, odmówiło komentarzy. Według libańskiego źródła wojskowego, na które powołuje się agencja Reuters, sześć izraelskich odrzutowców przeleciało nad terytorium Libanu. Izraelskie rajdy lotnicze nad Liban zdarzają się często, ale duża liczba samolotów biorących udział w tych przelotach zawsze oznacza, że Izrael dokonuje ataku lotniczego na Syrię - dodaje cytowane źródło

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/35

Autor: mk/kde\mtom/kdj / Źródło: Ynet, CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: IAF

Tagi:
Raporty: