Świat

Izrael będzie miał oko na Iran

Świat

TVN24Izraelskie władze skorzystają ze szpiegowskiego satelity

Teren Iranu znajdzie się pod dokładną obserwacją izraelskiej satelity TECSAR. To, co dzieje się na ziemi będzie można kontrolować nocą, a nawet w warunkach dużego zachmurzenia.

Satelita TECSAR opracowany przez Israel Aerospace Industries jest wyposażony w nowoczesny radar, który "widzi" znacznie więcej niż kamery satelitów Ofek, wykorzystywanych dotąd przez Izraelczyków do obserwacji Iranu. Strona izraelska nie ukrywa, że TECSAR będzie wykorzystywany m.in. do monitorowania irańskiego programu nuklearnego. Teheran zapewnia wprawdzie, że jest to program czysto cywilny, ale społeczność międzynarodowa podejrzewa, że Irańczycy prowadzą też prace nad bronią jądrową.

Nieufność Izraelczyków potęgują buńczuczne wypowiedzi irańskiego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada, który nie raz groził unicestwieniem państwa żydowskiego.

Według Israel Aerospace Industries satelita TECSAR "należy do najnowocześniejszych satelitów szpiegowskich na świecie". Budowa i umieszczenie tego satelity na orbicie kosztowały "dziesiątki milionów dolarów" - mówią przedstawiciele władz izraelskich zastrzegając sobie anonimowość.

Satelita TECSAR waży ok. 300 kg. Na orbitę wyniosła go indyjska rakieta, wystrzelona w południowo-wschodnich Indiach.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24