Świat

Izrael aresztował działaczy Hamasu

Świat

Aktualizacja:

Co najmniej siedmiu wysokiej rangi działaczy Hamasu zostało zatrzymanych przez armię izraelską na Zachodnim Brzegu Jordanu. Aresztowań dokonano w czwartek rano podczas izraelskiego rajdu.

Kogo dokładnie zatrzymano? Wiadomo, że wśród aresztowanych znalazł się m.in. były wicepremier Autonomii Palestyńskiej Nasser Szaher oraz deputowani do palestyńskiego parlamentu z ramienia Hamasu.

Obserwatorzy są zdania, że aresztowania to element presji jaki odchodzący rząd Ehuda Olmerta wywiera na Hamas. Tel Awiw atakuje, bo chce doprowadzić do przełomu w prestiżowej sprawie porwanego przez Hamas izraelskiego żołnierza - Gilada Szalita, który został porwany blisko trzy lata temu w Strefie Gazy.

Rozmowy załamane

W Kairze toczą się rozmowy rządu Ehuda Olmerta z palestyńskim radykalnym Hamasem. Rozmowy załamały się w ostatnich dniach, ze względu na to, że obie strony oskarżają się wzajemnie o zaostrzenie stanowisk. Rokowania miały doprowadzić do zwolnienia porwanego przed niemal trzema laty żołnierza izraelskiego Gilada Szalita w zamian za uwolnienie kilkuset więźniów palestyńskich.

Źródło: reuters, pap