Starcia między Palestyńczykami i izraelską armią na Zachodnim Brzegu. Nie żyje 17-latek

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

Izraelscy żołnierze otworzyli ogień do palestyńskich demonstrantów, protestujących przeciwko żydowskiemu osiedlu na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jedna z kul trafiła nastoletniego Palestyńczyka, który zmarł niedługo później - poinformowało w piątek późnym wieczorem ministerstwo zdrowia Autonomii Palestyńskiej.

Mieszkańcy wioski Nabi Saleh w pobliżu Ramallah protestowali przeciwko ekspansji, jak twierdzą, pobliskiego żydowskiego osiedla na ich ziemie. Według świadków izraelscy żołnierze otworzyli ogień, gdy tłum zaczął obrzucać ich kamieniami. Od kul zginął 17-letni Palestyńczyk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Tego samego dnia doszło do starć między Palestyńczykami a izraelską armią w miejscowości Beita, 13 kilometrów na północny wschód od miasta Nablus na Zachodnim Brzegu. Według służb medycznych rannych zostało 146 Palestyńczyków.

Żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu

Ocenia się, że na obszarach wschodniej Jerozolimy i Zachodniego Brzegu Jordanu, okupowanych przez Izrael od 1967 roku, mieszka łącznie 600 tys. Izraelczyków. Są oni skupieni w 140 osiedlach żydowskich, jakie tam powstały.

Palestyńczycy sprzeciwiają się polityce władz Izraela dążących - drogą faktów dokonanych - do zmiany struktury etnicznej terenów na wschód i północ od Jerozolimy. Większość społeczności międzynarodowej uważa, że osiedla te są nielegalne i stanowią przeszkodę dla pokoju.

Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ALAA BADARNEH

Pozostałe wiadomości