Świat

Islandia: wszyscy ranni Polacy są bezpieczni

Świat

Aktualizacja:
TVN24Islandia: Wypadek autokaru z Polakami

W wypadku autokarowym na Islandii ucierpieli Polacy pracujący w firmie budowlanej. Nikt nie zginął, 15 osób jest lekko rannych.

Autokar z 31 Polakami, Łotyszami, Rosjanami i Portugalczykami rozbił się w sobotę w miejscowości Fjolgsdalsherad na wschód od Reykjaviku.

Według relacji świadków autokar zjeżdżał rozpędzony z góry i był właśnie na zakręcie drogi, gdy zawiodły hamulce. Prędkość pojazdu była na tyle duża, że kierowca nie zmieścił się na łuku drogi i z impetem wjechał do rowu.

Świadkowie zdarzenia podkreślają, że pomoc poszkodowanym była szybka i sprawna - już po 15 minutach na miejscu były pierwsze karetki, które przewiozły pasażerów do szpitali. Rannym udzielono pomocy ambulatoryjnej. Nikt nie odniósł ciężkich obrażeń.

Polacy pracowali dla firmy budowlanej Arnarfell. Autobus, jak co niedziela, wiózł ich na zakupy do miasta. Z relacji jednego z pasażerów wynika, że w miejscowości Fjolgsdalsherad kierowca próbował przyhamować przed zakrętem.

- Jechaliśmy ok. 50-60 km/godz. - mówi dziennikowi.pl. mężczyzna. Wtedy kierowca krzyknął, że nawaliły hamulce. Po chwili autobus wpadł do przydrożnego rowu. -To był ułamek sekundy. Usłyszeliśmy huk. Nastąpiła chwila ciszy. Wtedy ludzie zaczęli krzyczeć... - dodaje pasażer.

- Gdyby kierowca skręcił w prawo, pojechalibyśmy po kamieniach 800 metrów w dół i autobus na pewno by się przewrócił. Pewnie byłoby o wiele gorzej - wspomina mężczyzna.

- Rannych Polaków przetransportowano do trzech różnych szpitali - powiedział portalowi "dziennik.pl" Michał Sikorski, konsul z ambasady polskiej w Oslo, odpowiedzialny za region Islandii.

Za portalem "dziennik.pl" publikujemy listę Polaków, którym udzielono pomocy medycznej. Część z nich została w szpitalu na obserwacji. Listę publikujemy w oryginalnej wersji, nazwiska mogą zawierać błędy.

Ranni wedle szpitali, w których leżą Landspítala Háskólasjúkrahús - LSH (Reykjavík) 1. Stanislav Kacznarczyk 2. Robert Krystof 3. Roman Andrea Syplowsly 4. Jan Siwek FSN Norðfirði (Neskaupstaður) 5. Zdziskaw Wroblewski 6. Robert Ludwiszseski 7. Marck Stosul (eða Stosen) 8. Stefan Podoba FSA Akureyri (Akureyri) 9. Wiessaw Stosur Opatrzeni, którzy wyszli ze szpitala 1. Leszek Les 2. Marian Nalepa 3. Daniel Karas 4. Piotr Kolodziej 5. Mirosław Kruszko 6. Krzysztof Hasior 7. Przybylski Eugeniusz Zdzisław 8. Bogusław Kosowski 9. Mieczysław Melczyriski 10. Stefan Lusina 11. Stefan Stachura 12. Piotr Musielak 13. Andris Flimonovs

Prawdopodobnie Andrisa Flimonovsa błędnie zaliczono do grupy Polaków.

Źródło: TVN24, PAP, dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24