TVN24 | Świat

Jeden rabin, 300 wyznawców. Islandia oficjalnie uznała judaizm

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

To nie tylko formalność, to odzwierciedlenie realności żydowskiego życia tu, w Islandii – oświadczył rabin Avi Feldman. Władze wyspy, gdzie mieszka około 300 Żydów, po raz pierwszy w historii oficjalnie uznały judaizm.

Doniesienia o decyzji ministerstwa spraw wewnętrznych Islandii ukazały się na portalu chasydzkiej grupy Chabad-Lubawicz, chabad.org. Resort podjął ją 8 marca po rocznym procesie, podczas którego lokalni Żydzi wyjaśniali zasady swojej religii i praktyk. - To nie tylko formalność, to odzwierciedlenie realności żydowskiego życia tu, w Islandii – powiedział rabin Avi Feldman, jedyny żydowski duchowny na wyspie, który w 2018 roku założył tam wspólnotę chasydów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Oficjalne uznanie judaizmu przez państwo oznacza między innymi, że żydowscy rodzice przy narodzinach swoich dzieci będą mogli zarejestrować je jako Żydów, zaś wspólnota żydowska będzie otrzymywać pieniądze z podatku kościelnego płaconego przez jej członków. Innymi konsekwencjami są miedzy innymi uznanie żydowskich ślubów i pogrzebów.

Licząca 350 tysięcy mieszkańców Islandia miała dotąd niewielu żydowskich mieszkańców, a do 2018 roku żadnej stałej wspólnoty lub synagogi. Według Feldmana wyspa liczy obecnie ok. 300 wyznawców judaizmu, mieszkających nie tylko w Reykjaviku, ale i mniejszych miastach, a nawet w małych wioskach rybackich na peryferiach. 

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttertock