Świat

Islamiści grożą ścięciem kolejnego Brytyjczyka. Londyn: nie wyślemy komandosów

Świat

Komandosi SAS w IrakuFakty TVN
wideo 2/21

Wielka Brytania wykluczyła w poniedziałek wysłanie sił specjalnych na Bliski Wschód, żeby odbić wskazanego do ścięcia w następnej kolejności Brytyjczyka, taksówkarza Alana Henninga. Powód jest prozaiczny: Brytyjczycy nie mają pojęcia, gdzie są przetrzymywani więźniowie Państwa Islamskiego.

Trzeci już film dżihadystów z Państwa Islamskiego został opublikowany w sobotę. Brytyjczyk David Haines przed egzekucją przekazuje wiadomość dla "sojuszników Ameryki". Haines, odczytując tekst, mówi, że za jego śmierć odpowiedzialny jest rząd w Londynie. Na koniec ubrany na czarno bojownik znany z poprzednich filmów wskazuje, że jeśli Wielka Brytania nie zaprzestanie walki z Państwem Islamskim, kolejną ofiarą będzie Brytyjczyk Alan Henning.

Wcześniej PA zamordowało dwóch Amerykanów.

Szef MSZ: Nie wiemy, gdzie przetrzymują zakładników

W poniedziałek szef MSZ Wielkiej Brytanii zaprzeczył, że brytyjskie siły specjalne planują jakąkolwiek akcję odbicia zakładnika. - Nie mamy pojęcia, gdzie on jest. To tak proste, jak tylko może być - powiedział Philip Hammond w rozmowie z BBC.

- Oczywiście, jeśli się tego dowiemy, przyjrzymy się wszystkim rodzajom opcji - dodał. - Rozważyliśmy każdą możliwą ewentualność, żeby wesprzeć porwane ofiary, Brytyjczyków i innych, ale gdybyśmy wiedzieli gdzie są, byłaby to inna historia. Ale nie mamy pojęcia - mówił.

Wskazany jako następny

Henning jest ojcem dwójki dzieci i pochodzi z Salford w północnej Anglii. Los pogrążonych w wojnie domowej Syryjczyków tak go poruszył, że na ramieniu wytatuował sobie napis: "pomoc dla Syrii". Razem z transportem sprzętu medycznego pod koniec ubiegłego roku wyruszył do Syrii nieść pomoc. Niespodziewanie trafił do niewoli dżihadystów.

- Alan zapuścił się zbyt głęboko w Syrię - powiedział Mohamed Elhaddad, który nadzorował brytyjskie konwoje dla Syrii.

Henning dostał się do niewoli krótko po tym, jak jego konwój przekroczył syryjsko-turecką granicę i został zatrzymany przez zamaskowanych mężczyzn. Jak mówił w rozmowie z magazynem "Time" kolega Henninga, 47-latek był najgorzej traktowany przez dżihadystów, bo jako jedyny z zatrzymanych nie był muzułmaninem.

Brytyjskie władze potwierdziły, że Henning został schwytany w Syrii, ale nie udzielają żadnych szczegółów dotyczących porwania.

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: pk\mtom / Źródło: BBC News, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Elite UK Forces

Tagi:
Raporty: