Zabójstwo Ashling Murphy. Pożegnano zamordowaną nauczycielkę

Autor:
momo/kg
Źródło:
BBC, PAP

We wtorek w Irlandii odbył się pogrzeb 23-letniej nauczycielki Ashling Murphy, która została zamordowana podczas joggingu w zeszłym tygodniu. W nabożeństwie udział wzięli prezydent i premier Irlandii. Zbrodnia wstrząsnęła krajem i ponownie rzuciła światło nad problemem przemocy wobec kobiet.

Ashling Murphy została zamordowana w ubiegłą środę nad brzegiem Wielkiego Kanału w Tullamore w Irlandii, gdy uprawiała jogging. Miała 23 lata. Była nauczycielką w szkole podstawowej w Tullamore i muzykiem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Trwa dochodzenie w sprawie zabójstwa. Śledczy twierdzą, że poczyniono znaczne postępy w ustaleniu szczegółów i okoliczności zbrodni. Policja udostępniła opis mężczyzny, którego chce przesłuchać w związku z zabójstwem. Zaapelowała, by każdy, kto widział w okolicy mężczyznę ubranego w czarną bluzę bez kaptura, czarne dresowe spodnie z dużym białym paskiem z boku i czarne tenisówki, zgłosił się na policję.

Śledczy badają także zgłoszenie innej kobiety, która twierdzi, że była śledzona w tej samej okolicy, kilka godzin przed zabójstwem Murphy. 

Pogrzeb nauczycielki

We wtorek odbył się pogrzeb zamordowanej 23-latki. Przed kościołem świętej Brygidy w niewielkiej miejscowości Mount Bolus zgromadziły się tłumy ludzi. W mszy uczestniczyli m.in. prezydent Irlandii Michael D. Higgins i premier kraju Michael Martin. 

- Razem przeżywamy żałobę, modlimy się, cierpimy - mówił podczas kazania prowadzący naborzeństwo ksiądz Michael Meade. Jak stwierdził, rodzina Murphy została "obrabowana z daru, który przynosił radość i miłość, szczęście i śmiech" wielu ludziom. Duchowny wezwał zgromadzonych, by uczcili pamięć Murphy poprzez troskę i opiekę nad jej rodziną, przyjaciółmi i uczniami. - Ta sama miłość i radość nie były trzymane (przez Ashling Murphy - red.) na półce, ani zamknięte w pudełku. Ona dzieliła się nimi poprzez muzykę, sport i swoje powołanie jako nauczycielka - mówił ksiądz. Dodał, że ten "niemoralny akt przemocy" zjednoczył Irlandię w smutku i solidarności. 

Biskup hrabstwa Meath Tom Deenihan powiedział, że zabójstwo Murphy każe nam zastanowić się "nad nami samymi i naszym społeczeństwem". - (Ta zbrodnia - red.) stawia pytania o nasze postawy, w szczególności nasze postawy wobec kobiet. Stawia pytania o nasze wartości i moralność - mówił duchowny. - Nie możemy pozwolić, by taka przemoc i pogarda zarówno dla ludzkiego życia, jak i integralności cielesnej zakorzeniły się w naszych czasach i naszej kulturze - oświadczył.

Kuzynka zamordowanej Rachel O'Shea wyraziła nadzieję, że modlitwy i czuwania ku pamięci Murphy przyniosą początek końca przemocy wobec kobiet.

Czuwania w całym kraju

W piątek w Tullamore i wielu innych miastach Irlandii zorganizowano czuwania, by uczcić pamięć zamordowanej nauczycielki. Prezydent kraju Michael Higgins wzywał do "wyeliminowania przemocy wobec kobiet". - Szczególnie ważne jest w tej chwili, by zastanowić się nad tym, co należy zrobić, aby wyeliminować przemoc wobec kobiet ze wszystkich aspektów naszego życia społecznego – mówił.

Krajowa Rada Kobiet Irlandii (NWCI) zorganizowała czuwanie ze świecami przed Dail Eireann, niższą izbą irlandzkiego parlamentu, by uczcić pamięć młodej kobiety. Szefowa NWCI Orla O'Connor powiedziała podczas czuwania, że "śmierć Murphy musi być przełomową chwilą w walce z przemocą wobec kobiet".

Autor:momo/kg

Źródło: BBC, PAP

Pozostałe wiadomości