Świat

Północnoirlandzka policja nie jest gotowa na twardy brexit

Świat


Nie mamy wystarczającej liczby ludzi, nawet po niedawnym zwiększeniu budżetu, by stawić czoła niektórym wyzwaniom związanym z brexitem - oświadczył szef policji Irlandii Północnej (PSNI) Simon Byrne. Jak dodał, opuszczenie Unii Europejskiej bez umowy może zagrozić porozumieniu wielkopiątkowemu z Irlandią.

Komendant Simon Byrne powiedział na antenie radia BBC, że brexit bez porozumienia mógłby mieć szkodliwy wpływ na bezpieczeństwo w Irlandii Północnej.

- Mamy obecnie mniej niż 7 tysięcy policjantów, po prostu nie mamy wystarczającej liczby ludzi, nawet po niedawnym zwiększeniu budżetu, by stawić czoła niektórym wyzwaniom związanym z brexitem, by tego pilnować - wskazał, apelując o zatrudnienie większej liczby funkcjonariuszy. - Rzeczywistość wykorzystywania technologii albo jakiejś formy stałych punktów kontrolnych na obszarze granicznym jest po prostu niepraktyczna. Jest ponad 300 przejść, które musielibyśmy patrolować każdego dnia, by to było skuteczne - podkreślił.

Zaznaczył też, że w takim scenariuszu obawiałby się o bezpieczeństwo swoich podwładnych, którzy mogliby stać się celem ataków. Wskazał, że republikańscy terroryści z grupy Continuity IRA (CIRA) "wrócili z powrotem na pierwszy plan" i wyraził zaniepokojenie w związku z "tempem" ataków w ostatnim czasie. - Mamy tu niewielką liczbę osób, które wciąż mają na celu wykorzystywanie terroru dla dogłębnego zastraszenia ludzi - powiedział komendant. "Spekulacje wokół różnych form brexitu i polityczna niepewność w Irlandii Północnej" sprzyjają rodzeniu się "nienawiści" wobec policji wśród ludzi sprzeciwiających się porozumieniu wielkopiątkowemu - dodał.

Brexit zagrożeniem dla pokoju?

Sytuacja w Irlandii Północnej jest niestabilna od początku roku. Przyczynia się do tego rosnąca niepewność dotycząca przyszłości procesu pokojowego po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. Brexit może doprowadzić np. do powrotu twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a pozostającą we Wspólnocie Republiką Irlandii. Porozumienie wielkopiątkowe, na mocy którego m.in. powstał wspólny protestancko-katolicki rząd tej prowincji, podpisano w 1998 r. Kończyło ono konflikt między protestancką większością, chcącą pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, a katolicką mniejszością walczącą o zjednoczenie Irlandii, trwający od końca lat 60. XX wieku.

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: