Świat

Irlandczycy mają dość ojców cudu

Świat


Fianna Fail, największa irlandzka partia niegdyś prowadzona przez "ojca irlandzkiego cudu" Bertiego Aherna, a dziś premiera Briana Cowena leci w sondażach na łeb na szyję.

W ciągu niespełna miesiąca Fianna Fail straciła 10 punktów procentowych poparcia i o 7 punktów przegrywa z centroprawicową, opozycyjną Fine Gael - wynika z sondażu ośrodka Red C dla dziennika "Sunday Business Post".

W porównaniu z sondażem z września, partię premiera Briana Cowena popiera 26 proc. ankietowanych wobec 36 proc. miesiąc wcześniej. Fine Gael odnotowała 33 proc. poparcia wobec 28 we wrześniu i nigdy dotąd nie miała nad Fianna Fail tak znacznej przewagi.

Obok Fine Gael stan posiadania poprawiły również mniejsze partie opozycyjne: Partia Pracy oraz Sinn Fein. Spadek poparcia odnotowały dwie mniejsze partie wchodzące w skład koalicji rządzącej z Fianna Fail: Zieloni oraz Postępowi Demokraci.

Irlandczycy już nie wierzą rządowi

Sondaż został przeprowadzony na początku ubiegłego tygodnia, gdy rozgorzały kontrowersje wokół przewidzianego w budżecie na najbliższy rok pozbawienia emerytów powyżej 70. roku życia powszechnego, bezpłatnego dostępu do publicznej służby zdrowia.

Tylko 20 proc. ankietowanych przekonanych jest, że rząd Briana Cowena zdoła uporać się z głębokim kryzysem gospodarczym i wyprowadzić Irlandię z recesji. 59 proc. nie wierzy, by Cowen zdołał skutecznie zmierzyć się z kryzysem. 21 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Zielona Wyspa zaciska pasa

Ogłoszony 14 października budżet na najbliższy rok podnosi podstawową stawkę podatkową od przychodów indywidualnych, stawkę podatku VAT, akcyzy na tytoń, alkohol i emisję C02 dla kierowców, zmienia zasady też przyznawania zasiłku wychowawczego na dziecko i zmniejsza wydatki publiczne.

Najnowsza niezależna prognoza dla gospodarki Irlandii (Goodbody Stockrockers) zakłada, że PKB Irlandii zmniejszy się o 2,5 proc. w 2008 r. i o 4 proc. w 2009 r. Rząd przewiduje, że w 2009 r. PKB zmniejszy się o 0,75 proc.

Źródło: PAP