TVN24 | Świat

Powrót światowych mocarstw do Wiednia. Bez USA

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso/kwoj
Źródło:
PAP

Unijna dyplomacja poinformowała w poniedziałek, że przedstawiciele Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chin, Unii Europejskiej i Iranu spotkają się w środę w Wiedniu, żeby rozmawiać na temat możliwości utrzymania porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Ze strony Unii Europejskiej w spotkaniu wspólnej komisji dotyczącej porozumienia nuklearnego weźmie udział wysoki przedstawiciel do spraw zagranicznych Josep Borrell.

Francja, Niemcy i Wielka Brytania uruchomiły 14 stycznia mechanizm rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego z Iranem, który może doprowadzić do nałożenia sankcji na ten kraj za łamanie postanowień umowy. Proces ten nadzoruje szef dyplomacji Unii Europejskiej.

Iran ogłosił na początku roku, że nie będzie już stosować się do ograniczeń wynikających z umowy nuklearnej. USA wycofały się z porozumienia, ale UE stara się robić wszystko, by doprowadzić do jego utrzymania. Celem porozumienia jest ograniczenie programu nuklearnego Iranu w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych.

Zadaniem wspólnej komisji, która spotka się w Wiedniu, będzie rozwiązanie problemu z wykorzystaniem właśnie mechanizmu rozstrzygania sporów. Jeśli się to nie uda, sprawa trafi do Rady Bezpieczeństwa ONZ, która może na swoim poziom zdecydować o przywróceniu sankcji wobec Iranu. W takim przypadku UE ponownie wprowadziłaby swoje restrykcje, które były zawieszone lub zniesione po zawarciu umowy nuklearnej.

Josep Borrell zapowiadał na początku tego miesiąca podczas wizyty w Teheranie, że Unia Europejska wydłuży na czas nieokreślony rozwiązanie sporu w ramach wspólnej komisji, tak by uniknąć przekazania tej sprawy do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Iran nie chce stosować się do porozumienia nuklearnego

Prezydent Donald Trump wycofał USA z paktu nuklearnego z Iranem w 2018 roku. Waszyngton nałożył przy tym ponownie sankcje na Teheran i zagroził retorsjami wszystkim krajom oraz podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować.

Iran ze swej strony zawiesił przestrzeganie niektórych zobowiązań wynikających z umowy nuklearnej już w maju 2018 roku. Zapowiedział też wtedy, że jeśli pozostałe strony umowy nie podejmą kroków chroniących jego gospodarkę przed skutkami amerykańskich sankcji, to w ciągu 60 dni wznowi wzbogacanie uranu.

5 stycznia 2020 roku Iran ogłosił, że nie będzie się dłużej stosował do ograniczeń, wynikających z porozumienia nuklearnego.

Autor:asty/adso/kwoj

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: