Irański dowódca o Izraelu: złowrogi reżim musi zostać wyeliminowany z mapy świata

Świat

Donald Trump podkreśla, że Iran jest największym światowym sponsorem terroryzmu (wideo z 24 września)tvn24bis
wideo 2/2

Zniszczenie Izraela nie jest naszym marzeniem, ale jest naszym celem - oświadczył w poniedziałek generał Husajn Salami, naczelny dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

"Przez 40 lat rewolucji islamskiej udało nam się osiągnąć zdolność do zniszczenia reżimu syjonistycznego. W drugiej fazie rewolucji ten złowrogi reżim musi zostać wyeliminowany z mapy świata i nie jest to już ani mrzonka, ani sen, ale realny do osiągnięcia cel" - napisał generał Husajn Salami na oficjalnej stronie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Korpus, część irańskich sił zbrojnych, od kwietnia uznawany jest przez USA za organizację terrorystyczną. Oświadczenie Salamiego opublikowały w dosłownym brzmieniu irańskie agencje Tasnim i Fars, związane ze środowiskami ultrakonserwatystów. Oficjalna agencja Irna również je zacytowała, dając mu tytuł: "Wrogowie cierpią z powodu nieodwracalnego osłabienia". Jednak, jak pisze AFP, Irna starała się złagodzić słowa o Izraelu. Położyła natomiast nacisk na słowa generała dotyczące sukcesywnego wzmacniania się Iranu na arenie międzynarodowej.

Naczelny dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gen. Hosejn SalamiWikimedia (CC BY SA 2.0) / Mahmood Hossein

Iran i Izrael, wrogowie od lat

Wrogość Iranu wobec Izraela jest stała w irańskiej polityce od początku rewolucji islamskiej w 1979 roku. Teheran otwarcie popiera walczące o niepodległość Palestyny grupy zbrojne, takie jak Hamas czy Islamski Dżihad, a także sprzymierzony z nimi libański Hezbollah. W czerwcu 2018 r. przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei powtórzył stałą opinię Teheranu, że Izrael jest dla Bliskiego Wschodu "nowotworem złośliwym, który należy usunąć i zlikwidować".

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej został utworzony w 1979 roku. Jest to jedna z dwóch gałęzi irańskich sił zbrojnych, obok Armii Islamskiej Republiki Iranu. Korpus odpowiedzialny jest za obronę rewolucji islamskiej, zwalcza ruchy niechętne islamskiemu ustrojowi Iranu i wspiera proirańskie organizacje zbrojne poza granicami Iranu. Jego liczebność wynosi około 160 tysięcy żołnierzy.

Autor: momo\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0) / Mahmood Hossein