TVN24 | Świat

Satelita irańskiej Gwardii Rewolucyjnej "dotarł na orbitę okołoziemską"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP

"Wystrzelenie zakończyło się sukcesem. Satelita dotarł na orbitę okołoziemską" - przekazała w środę irańska telewizja, komunikując o tym, że elitarne siły Gwardii Rewolucyjnej wysłały swojego pierwszego wojskowego satelitę. Zachodnie agencje przypominają, że o sukcesie poinformowano po kilku miesiącach nieudanych prób.

Pierwszy satelita wojskowy Iranu o nazwie Nur (światło) został wystrzelony w środę rano ze środkowego Iranu. "Wystrzelenie zakończyło się sukcesem i satelita dotarł na orbitę okołoziemską" - przekazała telewizja w Teheranie, na którą powołuje się agencja Reutera.

Satelita został wystrzelony z pustyni w ostanie (prowincji) Markazi na północnym zachodzie Iranu - podała Sepahnews, strona internetowa Gwardii Rewolucyjnej. W zamieszczonym tam komunikacie dodano, że satelita z powodzeniem osiągnął orbitę 425 km nad powierzchnią Ziemi i teraz się na niej znajduje.

Prezentacja rakiety balistycznej Zolfaqar z obowiązkowymi elementami: hasłami religijno-patriotycznymi i generałem Gwardii Rewolucyjnej Tasnim News Agency/CC BY 4.0

Agencja Associated Press podaje, że Gwardia Rewolucyjna poinformowała o udanym wystrzeleniu satelity po kilku miesiącach nieudanych prób. AP zauważa, że na razie nie ma potwierdzenia informacji na ten temat z niezależnego źródła.

Agencja AFP zwraca uwagę, że USA zarzucają Iranowi, że poprzez wystrzeliwanie satelitów chce wzmocnić swoje możliwości w dziedzinie rozwoju programu rakiet balistycznych.

Usterki techniczne i eksplozja

Od 2009 roku Iran jest jednym z dwóch, poza Izraelem, bliskowschodnich państw posiadających zdolność do wyniesienia na orbitę satelitów przy pomocy własnych rakiet nośnych. Mimo ambitnych planów rozwojowych ubiegły rok był dla Irańskiej Agencji Kosmicznej wyjątkowo nieudany – z powodu usterek technicznych nie udało się wystrzelić dwóch satelitów, Pajam (wiadomość) i Dusti (przyjaźń), a w sierpniu doszło do eksplozji przy próbie wystrzelenia rakiety przenoszącej satelitę.

Ćwiczenia Gwardii Rewolucyjnej po wypłynięciu na wody Zatoki Perskiej amerykańskiego lotniskowca USS John C. StennisWikipedia-CC BY 4.0 | sayyed shahab-o- din vajedi

Na początku lutego tego roku Iranowi nie udało się umieścić na orbicie okołoziemskiej satelity obserwacyjnego Safir. Satelita miał okrążać Ziemię przez dwa i pół roku. Teheran przekonywał, że Safir będzie wykonywać zdjęcia do badań o czysto cywilnym charakterze.

Teheran konsekwentnie zaprzecza, jakoby jego dążenia do wystrzelenia satelity stanowiły przykrywkę dla rozwoju pocisków dalekiego zasięgu i twierdzi, że nigdy nie dążył do rozwoju broni jądrowej.

Autor:tas/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tasnim News Agency/CC BY 4.0

Tagi:
Raporty: