Irańska elektrownia atomowa ruszy najwcześniej za rok

Iran zapewnia, że nie użyje paliwa z elektrowni do budowy bomby atomowej
TVN24Iran zapewnia, że nie użyje paliwa z elektrowni do budowy bomby atomowej

Budowana przez Rosję elektrownia atomowa w Buszerze, na południu Iranu, nie zacznie działać wcześniej niż pod koniec 2008 roku - poinformował szef budującej elektrownię rosyjskiej firmy Atomstrojeksport Siergiej Szmatko.

- Obiecywałem podanie konkretnego terminu zakończenia budowy elektrowni w Buszerze - dziś mogę jednak tylko powiedzieć, że z pewnością nie zostanie ona oddana do użytku przed końcem 2008 roku - powiedział Szmatko w rozmowie z dziennikarzami w Chinach, gdzie składa wizytę.

Rosja buduje elektrownię w Buszerze od 1995 roku. Prace odraczano wielokrotnie, tłumacząc przerwy względami technicznymi. Data uruchomienia elektrowni była do tej pory systematycznie opóźniana przez Moskwę, która tłumaczyła to sporem o finanse.

Kwestia irańskiego programu nuklearnego od dawna wywołuje niepokój. Zachód oskarża Iran, że jego program atomowy zmierza do budowy bomby atomowej. Teheran odpiera zarzuty twierdząc, że jego celem jest pokojowe wykorzystywanie energii jądrowej.

Rosyjskie MSZ oświadczyło wcześniej, że Iran dostarczył dodatkowych pisemnych gwarancji, iż paliwo nuklearne do elektrowni nie będzie wykorzystywane nigdzie indziej. Zdaniem resortu dyplomacji, dostawy do Buszeru stworzyły "jakościowo nowe warunki", które powinny umożliwić Iranowi wstrzymanie własnego programu wzbogacania uranu, gdyż Rosja w pełni zaspokaja irańskie potrzeby.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości