Irańscy dziennikarze apelują do prezydenta Rowhaniego

Wikipedia CC BY-SA | rouhani.irPrezydent Rowhani zobowiązał się w 2013 wesprzeć inicjatywę wznowienia działalności stowarzyszenia dziennikarzy

Około 770 irańskich dziennikarzy zwróciło się w liście otwartym do prezydenta Hasana Rowhaniego o interwencję w sprawie wznowienia działalności stowarzyszenia dziennikarzy rozwiązanego w 2009 roku. Apel opublikował w poniedziałek reformatorski dziennik "Etemad".

Autorzy listu przypomnieli Rowhaniemu, że po wygranej w wyborach w 2013 roku zobowiązał się do wsparcia inicjatywy. Dziennikarze napisali, że w ciągu minionych miesięcy niektórzy ministrowie prezydenta podjęli starania i odnotowano pewien postęp, ale ciągle nie jest jasne, kiedy stowarzyszenie zostanie ponownie otwarte.Wyrazili nadzieję, że uznawany za umiarkowanego Rowhani dotrzyma obietnicy i zaapelowali o "wydanie poleceń niezbędnych dla przyspieszenia ponownego otwarcia stowarzyszenia".

Dziennikarze aresztowani, stowarzyszenie rozwiązane

Stowarzyszenie zostało rozwiązane w sierpniu 2009 roku, dwa miesiące po kontrowersyjnych wyborach, w których reelekcję uzyskał Mahmud Ahmadineżad. Po wyborach wybuchł ruch sprzeciwu obywatelskiego ostro tłumiony przez władze. Po skardze ministerstwa ds. informacji i z polecenia prokuratora Teheranu Saida Mortazawiego aresztowano wówczas bardzo wielu dziennikarzy, a ich stowarzyszenie rozwiązano.

Irańskie stowarzyszenie jest związane z Międzynarodową Federacją Dziennikarzy, która potępiła "kampanię zastraszania" mediów w Iranie w 2009 roku.

Autor: nb\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA | rouhani.ir

Pozostałe wiadomości