Świat

Irańczycy wzmocnią siły na Morzu Kaspijskim. Pomagają Chińczycy

Świat

Departament Obrony USAW irańskiej flocie pływają m.in maszyny radzieckiej konstrukcji

Iran zamierza wybudować nowy okręt podwodny, który operowałby na Morzu Kaspijskim - podaje azerbejdżański serwis news.az.

Według serwisu 50-metrowa jednostka powstaje w stoczni w Anzali (niegdyś Pahlevi) we współpracy z inżynierami z Chin. Więcej szczegółów dotyczących jednostki nie jest znanych, z wyjątkiem tego, że będzie ona polegała nie irańskiej marynarce wojennej a Strażnikom Rewolucji.

Strażnicy bezpośrednio podlegają najwyższemu przywódcy duchowo-politycznemu Iranu ajatollahowi Aliemu Chameneiemu i w Iranie tworzą prawdziwe państwo w państwie, z własnymi biznesami włącznie. Ta rywalka tradycyjnej armii zaangażowana jest też mocno w zagraniczną politykę Iranu jako jego zbrojne ramię.

Morze niezgody

Morze Kaspijskie ma bardzo duże znaczenie strategiczne. Leży nad nim pięć państw: Rosja, Kazachstan, Turkmenistan, Iran i Azerbejdżan. Pod dnem morskim leżą ogromne złoża ropy i gazu. Rywalizacja o dostęp do nich to główna przyczyna tego, że ponad 20 lat po upadku ZSRR wciąż nie uregulowano statusu terytorialnego akwenu - przebiegu granic i podziału morza między leżące nad nim państwa.

Panowanie nad Morzem Kaspijskim oznacza też kontrolę nad szlakami dostaw ropy i gazu z Azji Centralnej do Europy.

Autor: mtom / Źródło: news.az, rian.ru

Źródło zdjęcia głównego: Departament Obrony USA