Świat

Iran znów chce rozmawiać z Zachodem o atomie

Świat

Aktualizacja:
Arch. TVN24Irańska elektrownia atomowa w Buszerze

Iran ma zamiar zaproponować sześciu światowym mocarstwom powrót do rozmów w sprawie swojego kontrowersyjnego programu nuklearnego - podała w sobotę irańska agencja Mehr, która powołuje się na irańskiego ambasadora w Niemczech. Propozycję z zadowoleniem przyjęła UE.

Irański ambasador Ali Reza Szejk Attar sprecyzował, że główny irański negocjator w sprawach nuklearnych Said Dżalili ma wkrótce wysłać list do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, w którym zaproponuje nową turę negocjacji.

Poprzednia runda rozmów Iranu z grupą mocarstw 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja - oraz Niemcy) w styczniu 2011 roku w Stambule zakończyła się fiaskiem.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie ma zostać wysłany list.

UE otwarta, ale bez warunków wstępnych

Rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton - Michael Mann - poinformował, że Unia Europejska jest otwarta na rozmowy z Iranem w sprawie prowadzonego przez ten kraj programu nuklearnego, pod warunkiem, że Iran nie będzie stawiał żadnych warunków wstępnych

Ashton zwróciła się w tej sprawie do głównego irańskiego negocjatora w sprawach nuklearnych Saida Dżalilego już listopadzie, ale nie otrzymała do tej pory odpowiedzi.

W napiętej sytuacji

Deklaracja padła w sytuacji, gdy kolejne kraje zaostrzają sankcje wobec Iranu w odpowiedzi na jego program nuklearny. W grudniu Unia Europejska zaanonsowała gotowość nałożenia kolejnych sankcji, jeśli Teheran nie zrezygnuje z programu budowy broni nuklearnej.

Ewentualna decyzja w tej sprawie może zostać podjęta już podczas najbliższego zebrania europejskich ministrów spraw zagranicznych 30 stycznia w Brukseli.

W listopadzie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) ogłosiła raport, według którego irański program nuklearny służy również celom wojskowym. Teheran twierdzi, że dokument opiera się na zdezaktualizowanych i fałszywych danych, sfabrykowanych przez najzagorzalszych wrogów Iranu - Stany Zjednoczone i Izrael.

Iran utrzymuje, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie cywilny.

jak//mat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24