Świat

Gwardia Rewolucyjna: zabiliśmy terrorystę stojącego za zamachem w Ahwazie

Świat


Członkowie Gwardii Rewolucyjnej zabili w Iraku terrorystę, który zorganizował zamach w Ahwazie - poinformowała we wtorek ta elitarna irańska formacja wojskowa. We wrześniowym ataku na paradę wojskową w położonym na zachodzie Iranu mieście zginęło 25 osób.

W operacji odwetowej Gwardii Rewolucyjnej w prowincji Dijala na wschodzie Iraku obok organizatora zamachu zabito również czterech innych bojowników. Terrorysta był członkiem tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - podały irańskie media.

25 ofiar śmiertelnych zamachu

22 września kilku zamachowców przeprowadziło atak na paradę wojskową w Ahwazie. W zamachu śmierć poniosło 25 osób, w tym 12 żołnierzy Gwardii Rewolucyjnej. 60 osób zostało rannych.

Według irańskiej telewizji państwowej zamach w Ahwazie wymierzony był w trybunę, z której przedstawiciele władz przyglądali się paradzie wojskowej zorganizowanej w narodowym dniu sił zbrojnych i dla upamiętnienia rocznicy wybuchu wojny irańsko-irackiej z lat 1980-1988.

Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie tak zwane Państwo Islamskie. Do przeprowadzenia zamachu przyznał się również Arabski Ruch Walki o Wyzwolenie Ahwazu, regionalna arabska organizacja separatystyczna walcząca o niepodległość Chuzestanu, prowincji, której stolicą jest Ahwaz.

Miasto Ahwaz znajduje się w zachodniej części IranuMapy Google, tvn24.pl

Autor: tmw//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: