Odczytali dźwięk z kokpitu zestrzelonego boeinga. "Musimy wiedzieć, kim są osoby odpowiedzialne"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP
W tragedii ukraińskiego Boeinga zginęło 176 osóbReuters Archive
wideo 2/16
Reuters ArchiveW tragedii ukraińskiego Boeinga zginęło 176 osób

Francuski urząd badania wypadków lotniczych (BEA) poinformował w poniedziałek, że zespołowi śledczych badających czarne skrzynki zestrzelonego w Teheranie ukraińskiego samolotu pasażerskiego udało się odzyskać dane głosowe z kokpitu. 

"Dane z rejestratora rozmów w kokpicie - w tym samo zdarzenie - zostały pomyślnie pobrane" - przekazał BEA w poniedziałkowym tweecie. "Dane zostały przesłane irańskiej AAID (agencji badającej przyczyny wypadków lotniczych - red.)" - dodano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTRNECIE NA TVN24 GO >>>

Ujawnienie jakichkolwiek dalszych informacji zależy już od władz irańskich prowadzących dochodzenie - powiedział rzecznik BEA.

PAP/EPA

"Musimy wiedzieć, kim są osoby odpowiedzialne"

Wydobycie pozostałych danych, które powinno zająć kilka najbliższych dni, jest prowadzane przez irańskiego śledczego i obserwowane przez kanadyjskich, amerykańskich, szwedzkich i brytyjskich ekspertów oraz przedstawicieli UIA, Boeinga i producenta silników Safran, również za pośrednictwem wideokonferencji.

Minister spraw zagranicznych Kanady Francois-Philippe Champagne wyraził wątpliwości co do dotychczasowego raportu irańskiej organizacji lotnictwa cywilnego, który winą za wypadek obarcza radar i brak komunikacji między operatorem obrony powietrznej a jej dowódcami.

- To nie tylko wynik błędu ludzkiego, myślę, że byłoby to nadmiernym uproszczeniem - powiedział Agencji Reutera. Jak dodał, "musimy wiedzieć, kim są osoby odpowiedzialne, kto wydał rozkaz, jak przestrzeń powietrzna mogła być nadal otwarta, jak wystrzelono te pociski".

PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Zestrzelenie samolotu nad Teheranem

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, wykonujący lot z Teheranu do Kijowa, został 8 stycznia zestrzelony krótko po starcie z lotniska w irańskiej stolicy. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Władze Iranu przyznały 11 stycznia, że irańskie siły zbrojne zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Irańscy śledczy poprosili w czerwcu francuski urząd BEA o pomoc techniczną w odczytaniu danych z czarnych skrzynek, co zakończyło długi impas z Kanadą, Ukrainą i Francją w kwestii dostępu do danych. Wcześniejsze przetransportowanie urządzeń było utrudnione przez pandemię COVID-19, a uzyskane z nich informacje pomogą dokładnie opisać ostatnie chwile lotu maszyny, która została trafiona dwoma pociskami ziemia-powietrze.

Katastrofa lotnicza w IraniePAP/Adam Ziemienowicz

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: