Świat

Iran zbuduje bombę? CIA i Mosad "nie są pewni"

Świat

U.S. Navy/Aaron AnsarovNie ma bomby, nie ma interwencji?

Wywiad amerykański wciąż nie jest całkiem pewny, czy Iran podjął ostateczną decyzję o budowie broni nuklearnej i wątpliwości te podziela nawet wywiad izraelski Mosad - poinformował "New York Times", powołując się na anonimowe źródła rządowe.

Mosad zgadza się z USA co do programu budowy broni. Nie ma wiele sporów co do faktów w tej sprawie między wywiadem Izraela a USA "NYT"

Rząd Iranu twierdzi, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom pokojowym, ale wywiad USA i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zdobyły poszlaki, że Teheran kontynuuje prace badawcze zmierzające prawdopodobnie do produkcji broni oraz prace nad wzbogaceniem uranu, potencjalnego paliwa do broni nuklearnej.

Skłoniło to USA i kraje Unii Europejskiej do zaostrzenia sankcji wobec Iranu. Izrael tymczasem daje do zrozumienia, że rozważa atak prewencyjny na irańskie instalacje atomowe.

Zgadzają się

Mimo to wywiad amerykański - jak pisze "NYT" - "nie zmienia swego oficjalnego stanowiska, że program budowy broni nuklearnej nie został wznowiony". Co więcej nawet Mosad zgadza się z taką oceną, chociaż rząd Izraela naciska na prewencyjne uderzenie na irańskie instalacje atomowe. "Mosad zgadza się z USA co do programu budowy broni. Nie ma wiele sporów co do faktów w tej sprawie między wywiadem Izraela a USA" - cytuje "NYT" zastrzegającego sobie anonimowość funkcjonariusza amerykańskich służb specjalnych.

Powodem brak agentów

Z doniesień służb specjalnych wynika, że niemożność uzyskania pewności co do decyzji o budowie bomb atomowych jest rezultatem słabości osobowych źródeł informacji w amerykańskich agencjach wywiadowczych.

Wywiad USA dysponuje wyrafinowanym środkami technicznymi umożliwiającymi podsłuchiwanie i przechwytywanie tajnych komunikatów w nieprzyjaznych krajach, jak Iran, jak również supernowoczesnymi urządzeniami satelitarnymi do fotografowania obiektów w tych krajach.

Nie posiada jednak w Iranie wystarczającej liczby agentów. Główną tego przyczyną jest brak stosunków dyplomatycznych między Iranem a USA od ponad 30 lat, czyli od kryzysu z zakładnikami w ambasadzie amerykańskiej w Teheranie w latach 1979-1981.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Navy/Aaron Ansarov