Świat

Irańska agencja: zatrzymano osobę, która udostępniła nagranie zestrzelenia ukraińskiego samolotu

Świat


Osoba, która udostępniła w internecie nagranie z zestrzeleniem ukraińskiego samolotu w Iranie, została zatrzymana przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej - poinformowała we wtorek irańska agencja Fars.

Półoficjalna agencja informacyjna Fars poinformowała we wtorek, że zatrzymano osobę, która udostępniła w internecie nagranie zestrzelenia przez Iran ukraińskiego samolotu pasażerskiego w pobliżu Teheranu. Wyniki dochodzenia w tej sprawie będą przedstawione opinii publicznej - zapewniła agencja. Nie podała więcej szczegółów.

Wcześniej we wtorek rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości przekazał, że policja zatrzymała "niektórych oskarżonych o odegranie roli w katastrofie samolotu". Nie sprecyzował, ile osób zatrzymano ani nie ujawnił ich tożsamości.

Antyrządowe protesty

Rzecznik poinformował też o zatrzymaniu około 30 osób, które wyszły na ulice, gdy władze Iranu przyznały się, że omyłkowo zestrzeliły w Teheranie samolot pasażerski ukraińskich linii UIA.

Od soboty w stolicy Iranu, Teheranie, i innych miastach tego kraju odbywają się antyrządowe manifestacje. Ich uczestnicy wyrażają oburzenie postawą władz, które początkowo kłamały w sprawie okoliczności katastrofy ukraińskiego boeinga.

W sobotę Iran przyznał, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie "błędu ludzkiego". Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Boeing 737-800 linii UIA, odbywający regularny rejs z Teheranu do Kijowa, rozbił się nieopodal stolicy Iranu 8 stycznia. W katastrofie zginęło 176 osób.

Katastrofa lotnicza w IranieAdam Ziemienowicz | PAP/Reuters

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: