Iran: zdecydowanie zareagujemy na działania Izraela wobec transportów naszej ropy

TVN24

Tasnim News Agency | CC BY-SA 4.0Ćwiczenia rakietowe irańskiej marynarki, luty 2019

Irańskie siły zbrojne z pewnością mają zdolności, żeby w najlepszy możliwy sposób ochronić linie żeglugowe kraju - podkreślił w środę irański minister obrony Amir Hatami. Tydzień temu premier Izraela oskarżył Iran o nielegalne transporty ropy naftowej i nie wykluczył użycia przeciwko nim izraelskich sił morskich.

Po wyjściu przez USA w maju 2018 roku z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem Waszyngton nałożył ponownie na Teheran sankcje gospodarcze. Ich celem jest zredukowanie do zera eksportu irańskiej ropy.

Przed tygodniem premier Izraela Benjamin Netanjahu stwierdził jednak, że władze Iranu wciąż uciekają się do nielegalnych środków transportowania swojego paliwa poza granice kraju. Netanjahu oświadczył, że izraelska marynarka wojenna może działać przeciwko, jak to ujął "szmuglowaniu" ropy naftowej, pomimo amerykańskich sankcji nałożonych na Iran.

Iran "ochroni linie żeglugowe"

Minister obrony Iranu, cytowany przez irańską państwową agencję IRNA, powiedział w środę, że Teheran ma możliwości wojskowe, by stawić czoło każdej interwencji Izraela. Zaznaczył, że społeczność międzynarodowa również nie zaakceptuje takich działań.

Amir Hatami uważa, że takie działanie zostałoby uznane "za piractwo" i ostrzegł, że "jeśli do tego dojdzie, (Iran) zdecydowanie zareaguje". - Irańskie siły zbrojne z pewnością mają zdolności, żeby w najlepszy możliwy sposób ochronić linie żeglugowe kraju przed ewentualnym zagrożeniem - oświadczył minister.

Według ekspertów Iran stosuje rozmaite środki, aby uniknąć sankcji, w tym zmianę nazw statków czy rejestru bander, wyłączanie transponderów na statkach oraz przekazywanie dostaw między statkami na morzu i z dala od dużych portów przeładunkowych.

Rozwój marynarki Teheranu

W ostatnich latach marynarka wojenna Iranu rozszerzyła swój zasięg, wysyłając okręty na Ocean Indyjski i do Zatoki Adeńskiej - zwraca uwagę agencja Reutera. W piątek irańskie siły morskie interweniowały, by odeprzeć piratów, którzy zaatakowali irański tankowiec w Zatoce Adeńskiej. Iran ma jedną z największych flot tankowców na świecie.

Z kolei izraelska marynarka wojenna, która dysponuje korwetami rakietowymi i małą flotą podwodną, działa głównie na Morzu Śródziemnym i Morzu Czerwonym.

Autor: mm / Źródło: PAP