Iran zapowiada wznowienie wzbogacania uranu

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Iran zamierza wznowić wzbogacanie uranu do poziomu czystości 20 procent, co stanowi złamanie porozumienia nuklearnego zawartego z mocarstwami zachodnimi oraz Rosją i Chinami – przekazała w piątek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

W opublikowanym komunikacie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że Iran zamierza wznowić wzbogacanie uranu do poziomu 20 procent w swoim ośrodku Fordo, zbudowanym we wnętrzu góry. Agencja zaznaczyła, że Teheran nie sprecyzował jednak, kiedy ma to nastąpić.

Eksperci wskazują, że jest to wciąż daleko od uzyskania uranu o czystości 90 procent, który można zastosować do budowy broni nuklearnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Porozumienie nuklearne

Na mocy zawartego w 2015 r. porozumienia nuklearnego Iran zobowiązał się do powstrzymania się od wzbogacania uranu powyżej 4 proc. w zamian za stopniowe łagodzenie zachodnich sankcji. Jednak po tym, jak prezydent Donald Trump wycofał USA z tego porozumienia i przywrócił sankcje, a nawet je zaostrzył, Teheran zaczął systematycznie je naruszać. Pozostali sygnatariusze porozumienia - Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Rosja i Chiny - maja nadzieję, że uda się nakłonić Iran do powrotu do przestrzegania jego postanowień.

W listopadzie ub. r. parlament irański uchwalił ustawę zobowiązującą rząd do wznowienia wzbogacania uranu do poziomu 20 procent w odpowiedzi na zabójstwo czołowego irańskiego naukowca w dziedzinie badań jądrowych Mohsena Fahrizadeha.

Ustawa przewidywała wznowienie wzbogacania, jeśli sankcje wobec irańskiego przemysłu naftowego i sektora finansowego nie zostaną zniesione w ciągu 2 miesięcy. Ponadto zabrania ona dostępu do ośrodków nuklearnych w Fordo i Natanz inspektorom ONZ.

Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości