Świat

Iran zapłaci za atomowe zbrojenia

Świat

 
TVN24Prezydent Mahmud Ahmadineżad nie zamierza z programu zrezygnować

Jeśli Iran nie zatrzyma swojego programu atomowego, czekają go ostre sankcje Unii Europejskiej. Źródła w Brukseli twierdzą, że mają być wprowadzone już w poniedziałek lub wtorek.

Nowe sankcje mają być wymierzone przede wszystkim w główny irański bank handlowy Melli. Według niepotwierdzonych źródeł, Unia Europejska rozważa całkowite zamrożenie aktywów tego banku.

Sankcje mają objąć m.in. zakaz działalności europejskich oddziałów tego banku w Londynie, Hamburgu i Paryżu. Rozszerzona ma być też lista irańskich osobistości, objętych zakazem podróżowania do państw UE. Unia czekała z decyzją ws. sankcji na reakcję Teheranu na nowe inicjatywy unijne, przedstawione temu krajowi 14 czerwca. Iran nie odpowiedział na tę najnowszą ofertę.

Iran z programu atomowego nie zrezygnuje

Teheran w poniedziałek po raz kolejny wykluczył możliwość rezygnacji z programu wzbogacania uranu, oceniając natomiast nieoczekiwanie jako "zachęcający" fakt istnienia wspólnych punktów w stanowiskach Iranu i głównych potęg światowych w kwestii sporu atomowego. Taką opinię przedstawił rzecznik irańskiego MSZ.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O STANOWISKU IRANU

W niedzielę irańskie media szeroko cytowały natomiast oświadczenie resortu gospodarki, który kategorycznie zdementował informacje na temat wycofywania przez Bank Melli aktywów z Europy. Według irańskiej prasy wycofano z banków europejskich - w tym zamieniono na złoto lub przekazano do banków azjatyckich - co najmniej 75 mld dol.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości