Świat

Doradca Macrona z wizytą w Teheranie. "Iran z zadowoleniem przyjmuje wysiłki Francji"

Świat


Iran z zadowoleniem przyjmuje wysiłki Francji na rzecz uratowania porozumienia nuklearnego z 2015 roku - oświadczył w środę rzecznik irańskiego MSZ w sytuacji, gdy w Teheranie na rozmowach przebywa wysoki rangą francuski urzędnik, aby pomóc zażegnać kryzys.

"Rzecznik irańskiego MSZ Abbas Musawi z zadowoleniem przyjął rolę Francji w zmniejszaniu napięcia i wdrażaniu umowy" światowych mocarstw z Iranem "i powiedział: Francuzi są częścią wysiłków (...) mających na celu utrzymanie umowy nuklearnej przy życiu" - poinformowała irańska agencja IRNA.

Emmanuel Bonne, główny doradca dyplomatyczny prezydenta Francji Emmanuela Macrona, odwiedza Teheran i ma tam rozmawiać z irańskimi urzędnikami na temat "deeskalacji" konfliktu związanego z polityką jądrową Iranu i narastaniem napięć między Teheranem a Waszyngtonem.

Macron zaniepokojony losem porozumienia nuklearnego

Wcześniej, w niedzielę, w rozmowie telefonicznej ze swym irańskim odpowiednikiem Hasanem Rowhanim francuski przywódca Emmanuel Macron wyraził "głębokie zaniepokojenie" losem porozumienia nuklearnego z Iranem i zapowiedział, że podejmie próbę wznowienia dialogu mocarstw zachodnich z Teheranem.

Stwierdził, że "zbada możliwości wznowienia do 15 lipca dialogu wszystkich stron" w tej sprawie oraz deeskalacji napięć związanych z irańskim programem nuklearnym.

JAK DALEKO JESTEŚMY OD IRAŃSKIEJ BOMBY ATOMOWEJ?

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Iran grozi dalszym wzbogacaniem uranu

Emmanuel Macron i Donald Trump, rozmawiali w poniedziałek telefonicznie na temat polityki jądrowej Iranu. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła wcześniej, że Iran wzbogaca uran powyżej limitu wyznaczonego w porozumieniu nuklearnym.

W poniedziałek rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi ogłosił, że Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 4,5 procent. Zagroził ponadto, że w reakcji na wyjście USA z porozumienia nuklearnego i wznowienie przez Waszyngton antyirańskich sankcji Teheran rozważa między innymi wzbogacanie uranu do poziomu 20 procent lub wyższego oraz ponowne uruchomienie wirówek, których dezaktywacja była jednym z najważniejszych postanowień umowy nuklearnej. W maju 2018 roku prezydent Trump wycofał USA z paktu nuklearnego z Iranem, jednak pozostałe mocarstwa, które sygnowały tę umowę, chcą ją utrzymać w mocy. Jest to bardzo trudne, bo Waszyngton nałożył sankcje na Teheran, a teraz grozi retorsjami wszystkim krajom i podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować.

Irański program nuklearnyPAP

Autor: akw/adso / Źródło: PAP