Kolejne wyroki śmierci w Iranie. Mężczyźni byli oskarżeni o bluźnierstwo

Źródło:
PAP, Reuters

W Iranie powieszono dwóch, oskarżonych o bluźnierstwo mężczyzn - poinformowała agencja Reutera, powołując się na oficjalny portal irańskiego sądownictwa, Mizan. Organizacja Iran Human Rights alarmuje, że w 2022 liczba wykonanych przez irańskie władze egzekucji wzrosła o 75 procent.

Z zamieszczonych na irańskim portalu sądowym danych wynika, że dwaj mężczyźni, Yousef Mehrdad i Sadrollah Fazeli Zare, zostali skazani na śmierć za "bluźnierstwo, obrazę religii, proroka (Mahometa) i innych świętości". Podano również, że skazani mieli też prowadzić liczne strony internetowe promujące nienawiść do religii i ateizm. Nie poinformowano, kiedy przeprowadzono egzekucje.

Pozarządowa organizacja Iran Human Rights (IHR) z siedzibą w Norwegii poinformowała, że w ubiegłym roku liczba wykonanych przez władze irańskie egzekucji wzrosła o 75 procent oraz że stracono nie mniej niż 582 ludzi. Zdaniem obserwatorów miało to wzbudzić w społeczeństwie lęk i stłumić antyrządowe protesty.

W ciągu pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku IHR odnotowała już 203 wyroki śmierci wykonane przez irański reżim.

Jak wygląda sytuacja w Iranie? Odpowiada Maciej Tomaszewski, autor "Podcastu o zagranicy" w TVN24 GO
Jak wygląda sytuacja w Iranie? Odpowiada Maciej Tomaszewski, autor "Podcastu o zagranicy" w TVN24 GO

Dziennikarze Reutera przypomnieli, że eksperci ONZ kierowali do władz Iranu apele o zaprzestanie prześladowań mniejszości religijnych. W Iranie dominuje szyicki nurt islamu.

CZYTAJ TAKŻE: Obrońcy praw człowieka alarmowali w styczniu: od początku roku w Iranie karę śmierci wykonano na 55 osobach >>>

Gwałtowne protesty po śmierci Mahsy Amini. Reżim wymierza kary

W ubiegłym miesiącu Unia Europejska nałożyła na Iran kolejne sankcje za łamanie praw człowieka, w tym za egzekucje antyrządowych demonstrantów.

Masowe demonstracje w tym kraju rozpoczęły się w połowie września 2022 roku po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu.

W kontekście śmierci Mahsy Amini pojawiały się doniesienia, że kobieta zmarła wskutek pobicia.

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock