"Wstępne prace" rozpoczęte. Iran wdraża porozumienie

49th Munich Security Conference 2013Salehi zapowiada, że Iran wdraża porozumienie

Wiceprezydent Iranu i jednocześnie przewodniczący Organizacji ds. Energetyki Atomowej Reza Salehi poinformował podczas rozmowy z japońską agencją Kyodo, że Teheran rozpoczął wdrażanie postanowień porozumienia nuklearnego osiągniętego w lipcu.

Salehi zapewnił, że podczas "wstępnych prac" dojdzie m.in. do zredukowania liczby wirówek wykorzystywanych do wzbogacania uranu. Podkreślił, że działania rozpoczęto na wyraźne polecenie prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego. Zwrócił jednocześnie uwagę, że wdrożenie w życie wszystkich postanowień porozumienia "zajmie trochę czasu".

14 lipca sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) osiągnęło z Iranem porozumienie, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. Zostaną one jednak cofnięte dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy. Iran zobowiązał się m.in. do przebudowy reaktora w Araku, a także do ograniczenia liczby wirówek z ok. 19 tys. do ok. 6 tys. Teheran zapewnia, że będzie realizować punkty porozumienia etapami. Salehi przybył do Japonii, aby wziąć udział m.in. w konferencji naukowej w Nagasaki. Podczas środowego wystąpienia ma przedstawić irańskie doświadczenia w sprawach nuklearnych, ma także przekonywać, że "zaangażowanie jest lepszą metodą niż konfrontacja" w przypadku chęci rozwiązywania kryzysów.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: 49th Munich Security Conference 2013

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości