Świat

Irańskie media: władze uwolnią część członków załogi Stena Impero

Świat


Ze względów humanitarnych Iran uwolni siedmiu z 23 członków załogi pływającego pod brytyjską banderą tankowca - poinformowała irańska telewizja państwowa. Według przekazywanych przez nią informacji wkrótce mają oni opuścić Iran.

Siedmiu członków załogi pochodzących z Indii, Rosji i Łotwy zostało wskazanych przez kapitana statku - przekazał irańskiej telewizji rzecznik resortu dyplomacji. Nie odniósł się do kwestii uwolnienia samego tankowca.

Do przejęcia Stena Impero przez irańską Gwardię Rewolucyjną doszło 19 lipca w pobliżu cieśniny Ormuz, strategicznej dla morskiego transportu ropy naftowej w regionie. Iran twierdzi, że statek zderzył się z łodzią rybacką, a następnie zignorował jej wezwania pomocy. Zarówno sam statek, jak i jego 23-osobową załogę - złożoną z obywateli Indii, Rosji, Łotwy i Filipin - przetrzymywano od czasu incydentu w Iranie.

Władze w Teheranie mówiły wówczas, że załoga ma pozostać na statku do zakończenia śledztwa.

Brytyjsko-irański konflikt o tankowce

Incydent ze Stena Impero dodatkowo spotęgował napięcie na linii Teheran-Londyn i był komentowany jako odwet Iranu za decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu 4 lipca irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru w związku z podejrzeniami, że statek ten próbuje dostarczyć irańską ropę naftową do Syrii.

Stanowiłoby to naruszenie sankcji Unii Europejskiej nałożonych na Syrię. Iran odrzuca oskarżenia. W połowie sierpnia władze Gibraltaru uwolniły Grace 1 po otrzymaniu pisemnego zapewnienia od władz w Teheranie, że ropa z tankowca nie zostanie dostarczona do Syrii. Jednostka, już pod zmienioną nazwą Adrian Darya-1, skierowała się następnie na Morze Śródziemne.

Monitorujący ruch statków portal Refinitiv podał, że we wtorek tankowiec wyłączył swój transponder na Morzu Śródziemnym na zachód od wybrzeży Syrii.

Zatrzymanie irańskiego tankowca Grace 1 Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: akw//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Stena Bulk

Tagi:
Raporty: