Świat

Potężny smog w Teheranie. "Nie da się tego tolerować"

Świat


Z powodu wielkiego smogu w Iranie zamykane są szkoły, a władze w Teheranie wezwały osoby starsze i dzieci, by nie wychodziły z domów. W mieście trwa alert smogowy. Irańczycy za zanieczyszczenie powietrza obwiniają władze. - Nie da się tego tolerować - mówią mieszkańcy kraju. Według danych rządowych rocznie z powodu smogu w Iranie umiera 30 000 osób.

Władze nakazały w niedzielę zamknięcie szkół w Teheranie i w wielu innych miastach Iranu z powodu wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Od wielu dni nie widać ze stolicy pobliskich wysokich gór Elburs, a w mieście trwa alert smogowy.

Mieszkańcy Teheranu niezależnie od pory roku zmuszeni są oddychać na co dzień zanieczyszczonym powietrzem i obciążają winą za tę sytuację bezczynność władz Teheranu.

"Jesteśmy zmuszeni do życia w nieznośnych warunkach", "nie da się tego tolerować" - wypowiadają się cytowani przez agencję AFP mieszkańcy stolicy Iranu, którzy na ulice wychodzą tylko w maskach antysmogowych.

"Pieniądze liczą się bardziej niż zdrowie publiczne"

Jak wynika z raportu Banku Światowego z 2018 roku, zanieczyszczenie powietrza w Teheranie powodują ciężkie pojazdy i motocykle oraz rafinerie i ciepłownie.

Wielu teherańczyków winą obciąża użytkowników samochodów, przede wszystkim tych, którzy jeżdżą w pojedynkę. Niektórzy krytykują politykę władz Teheranu w dziedzinie planowania zabudowy miasta. - Wydają pozwolenia na budowę, nie biorąc w ogóle pod uwagę potrzeby pozostawiania niezabudowanych korytarzy powietrznych i stref zielonych, aby umożliwić cyrkulację powietrza - skarżył się AFP mieszkaniec stolicy położonej na wysokości od 1400-1800 m n.p.m. - Pieniądze liczą się bardziej niż zdrowie publiczne. Najgorzej jest zwykle w lutym, gdy zatrucie atmosfery dochodzi do zenitu - dodał.

30 000 osób umiera z powodu smogu

W niedzielę władze Iranu wezwały osoby starsze i dzieci zamieszkałe w Teheranie, w prowincji Elburs, która przylega do stolicy, oraz w miastach Kom i Arak w środkowej części kraju, by nie wychodziły z domów.

Władze Teheranu wprowadziły w tych dniach w stolicy, liczącej osiem i pół miliona mieszkańców, ograniczenia w ruchu samochodowym i zakaz ruchu TIR-ów w całej prowincji stołecznej.

Według danych rządowych, z powodu złej jakości powietrza w Iranie co roku umiera 30 000 osób.

Autor: pp/adso / Źródło: PAP