Świat

Iran rośnie w siłę

Świat

Prezydent Mahmoud Ahmadinejad dokonal przeglądu wojsk
Reuters (fot. PAP/EPA)Prezydent Mahmoud Ahmadinejad dokonal przeglądu wojsk

Wielkimi paradami wojskowymi Iran świętuje zakończenie ośmioletniej wojny z Irakiem. Przy tej okazji Mahmoud Ahmadinejad ogłosił, że nie znajdzie się taka sankcja, która powstrzymałaby Iran przed rozwojem nuklearnym.

Największa parada wojskowa, upamiętniająca krwawą wojnę Iranu z Irakiem z lat 1980-1988, odbyła się w Teheranie. Prezydent Iranu Ahmadineżad, pod którego trybuną przemaszerowały wojska, w swym przemówieniu zaznaczył, że jego kraj nie ugnie się pod presją sankcji gospodarczych Zachodu i nadal będzie prowadził swój program atomowy. - Ci, którzy sądzą, że poprzez takie przebrzydłe narzędzia, jak wojna psychologiczna, czy sankcje gospodarcze mogą powstrzymać postęp Irańczyków, są w błędzie - mówił.

W czasie defilady wojsko pokazała swoją najnowsza broń - rakietę dalekiego zasięgu, zdolną pokonać nawet 1800 kilometrów. Pocisk ochrzczony Ghadr (po persku "Potęga"). Zdaniem specjalistów, Ghadr to ulepszona wersja pocisku Szahab-3. W przeszłości irańscy wojskowi zapewniali, że udało im się zwiększyć jej zasięg nawet do 2000 km.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters (fot. PAP/EPA)