Reżim ich prześladuje, ale mimo to wzywają Amerykanów do porozumienia

Reżim ich prześladuje, ale mimo to wzywają Amerykanów do porozumienia
Reżim ich prześladuje, ale mimo to wzywają Amerykanów do porozumienia
YouTube/We Support Iran Deal
Apelują do Amerykanów o porozumieniaYouTube/We Support Iran Deal

Grupa irańskich obrońców praw człowieka, aktywistów i artystów zaangażowała się w kampanię lobbingową na rzecz porozumienia atomowego z Teheranem. Mimo że sami są prześladowani przez reżim ajatollahów, apelują w internecie do amerykańskich kongresmenów, by zaaprobowali umowę z Iranem.

- Nazywam się Gonczech, jestem obrończynią praw człowieka mieszkającą w Iranie. Popieram porozumienie z Iranem, ponieważ szczerze uważam, że sankcje łamią prawa człowieka Irańczyków, a co ważniejsze dlatego, że wspieram bezpieczeństwo i pokój. Czas, by Amerykanie skontaktowali się ze swoimi przedstawicielami w Kongresie i poprosili ich, by głosowali za pokojem - mówi w jednym z nagrań umieszczonych w sieci Gonczech Ghawami, która do teherańskiego aresztu trafiła na długie miesiące za sprzeciw wobec dyskryminacji kobiet na arenach sportowych.

Wśród apelujących jest też Dżafar Panahi, reżyser i były więzień sumienia, którego filmy są nagradzane na całym świecie. - To, co się dzieje w Kongresie USA i wśród amerykańskich polityków to czysta fantazja bez poczucia rzeczywistości. Sądzą albo wyobrażają sobie, że sankcjami i wojną można osiągnąć cel - mówi Panahi, odnosząc się do przeciwników porozumienia z Iranem, którzy chcą mu się przeciwstawić w amerykańskim parlamencie.

Walka w Waszyngtonie

To głównie do nich jest skierowane przesłanie Irańczyków. To bowiem obie izby Kongresu, Izba Reprezentantów i Senat, 8 września rozpoczną debatę nad rezolucją odrzucającą porozumienie atomowe i oczekuje się, że zostanie ona uchwalona, gdyż w obu izbach przewagę mają niechętni porozumieniu republikanie.

Niemniej prezydent Barack Obama zapowiedział, że zawetuje sprzeciw parlamentu, a do odrzucenia jego weta republikanom zabraknie głosów, jeśli nie przekonają do siebie dużej grupy demokratów. Na razie Białemu Domowi to nie grozi, ale liczone są każde głosy, a bitwa o poparcie kongresmenów i senatorów trwa.

- Cały świat patrzy - mówi tymczasem Ghawami, obok której i Panahiego w nagraniach wzięli udział m.in. słynna obrończyni praw człowieka Nasrin Sotoudeh, czy laureatka pokojowej Nagrody Nobla Szirin Ebadi.

Umowa z Wiednia

Porozumienie zawarte 14 lipca w Wiedniu przewiduje ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i rezygnację Iranu z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Porozumienie wprowadza ponadto embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez najbliższe 5 lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: