Irański raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Źródło:
PAP
Protest na uniwersytecie w Teheranie
Protest na uniwersytecie w Teheranie
TVN24
Protest na uniwersytecie w TeheranieTVN24

Irański sąd rewolucyjny skazał znanego w kraju rapera Toomaja Salehiego na karę śmierci pod zarzutem nawoływania do zamieszek w latach 2022-2023 - poinformowały media, powołując się na jego prawnika.

33-letni irański raper Toomaj Salehi w swoich piosenkach wspierał wielomiesięczne protesty w Iranie w 2022 roku, wywołane śmiercią w areszcie policyjnym Mahsy Amini, 22-letniej Kurdyjki z Iranu, aresztowanej przez policję obyczajową za rzekome noszenie "nieodpowiedniego" hidżabu.

Według prawnika sąd rewolucyjny oskarżył Salehiego o "podżeganie do buntu, zgromadzeń, spisku, propagandę przeciwko systemowi i nawoływanie do zamieszek".

Raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Raper został aresztowany w październiku 2022 roku po tym, jak publicznie poparł ogólnokrajowe protesty. W 2023 roku został skazany na sześć lat i trzy miesiące więzienia, a Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o skazanie go na karę śmierci.

Jak przekazał prawnik rapera, Amir Raisian, którego cytują lokalne media, Pierwszy Wydział Sądu Rewolucyjnego w centrum Isfahanu "dopuścił się bezprecedensowego posunięcia, nie wykonał orzeczenia Sądu Najwyższego i skazał Salehiego na najsurowszą karę".

Raper ma 20 dni na odwołanie się od wyroku. "Zdecydowanie złożymy apelację" - zapowiedział Raisian.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock