"Nasza wiadomość dla wrogów jest taka". Iran się chwali

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP

Irańska państwowa agencja prasowa IRNA podała, że wojsko Iranu z powodzeniem wystrzeliło w ramach testu najnowszy pocisk balistyczny Chajbar. Według tych doniesień to czwarta generacja pocisków rakietowych Chorramszahr, o zasięgu dwóch tysięcy kilometrów i z głowicą bojową o masie 1500 kilogramów.

Władze Iranu, który posiada jeden z największych programów rakietowych na Bliskim Wschodzie, twierdzą, że najnowsza broń jest w stanie dotrzeć do izraelskich i amerykańskich baz wojskowych w regionie.

Według Irańskiej agencji prasowej IRNA najnowszy pocisk balistyczny Chajbar to czwarta generacja pocisków rakietowych Chorramszahr, o zasięgu dwóch tysięcy kilometrów i z głowicą bojową o masie 1500 kilogramów.

Pocisk balistyczny ChajbarIRAN DEFENCE MINISTRY

Pomimo sprzeciwu ze strony Stanów Zjednoczonych i wyrazów zaniepokojenia płynących z krajów Europy, Iran zapowiada, że będzie dalej rozszerzał swój program rakietowy, który - wedle władz w Teheranie - ma charakter obronny.

"Nasza wiadomość dla wrogów Iranu jest taka: obronimy nasz kraj i jego osiągnięcia. Wiadomość dla naszych przyjaciół brzmi: chcemy pomóc w (zapewnieniu) stabilizacji w regionie" - oświadczył minister obrony Mohamed Reza Asztiani, cytowany przez Reutersa.

Pocisk balistyczny ChajbarIRAN DEFENCE MINISTRY

Pocisk Chajbar - skąd nazwa?

Nazwa najnowszego pocisku - Chajbar - odnosi się do oazy, w której znajdowała się żydowska twierdza zdobyta przez muzułmańskich wojowników w VII wieku pod wodzą samego proroka Mahometa.

Obecnie oaza Chajbar leży w granicach Arabii Saudyjskiej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IRAN DEFENCE MINISTRY

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP