Protesty po śmierci młodej kobiety. Władze Iranu: zatrzymano obcokrajowców z wielu krajów, w tym z Polski

Autor:
pp
Źródło:
Reuters

Irańskie siły bezpieczeństwa zatrzymały dziewięć osób z Niemiec, Polski, Włoch, Francji, Holandii, Szwecji i innych krajów za udział protestach po śmierci młodej kobiety w policyjnym areszcie - poinformowało tamtejsze ministerstwo wywiadu.

Dziewięć niezidentyfikowanych osób zostało zatrzymanych "w trakcie zamieszek lub podczas spiskowania" - przekazało ministerstwo w oświadczeniu przekazywanym przez irańskie media. 

Eskalacja protestów nastąpiła po tym, jak zaczęto odnotowywać ofiary śmiertelne. Państwowa agencja informacyjna IRNA podała, że 19 osób zginęło po tym, jak siły bezpieczeństwa ostrzelały uzbrojonych demonstrantów atakujących posterunek policji.

Irańskie władze oskarżają Stany Zjednoczone o wspieranie protestów i wykorzystywanie demonstrantów do prób destabilizowania Iranu i ostrzegają, że takie działanie nie pozostanie bez odpowiedzi.

CZYTAJ TEŻ: Iranki palą chusty i ścinają włosy. Trwają protesty po śmierci 22-latki zatrzymanej przez policję religijną

Protesty po śmierci Mahsy Amini

Falę demonstracji w całym kraju wywołała śmierć Mahsy Amini. 22-letnia kobieta została zatrzymana przez irańską policję religijną, bo spod hidżabu miały wystawać jej włosy. Po tym kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła. Irańska policja utrzymuje, że miała problemy z sercem, a jej śmierć jest nieszczęśliwym wypadkiem. Rodzina zmarłej twierdzi jednak, że dziewczyna była zdrowa. Z relacji świadków wynika, iż została brutalnie pobita przez funkcjonariuszy w radiowozie.

Jak wygląda sytuacja w Iranie? Odpowiada Maciej Tomaszewski, autor "Podcastu o zagranicy" w TVN24 GO
Jak wygląda sytuacja w Iranie? Odpowiada Maciej Tomaszewski, autor "Podcastu o zagranicy" w TVN24 GO

Od 16 września mieszkańcy wychodzą na ulice miast. Kobiety demonstracyjnie ściągają hidżaby, a niektóre z nich palą je w akcie sprzeciwu. Podczas manifestacji dochodzi do starć protestujących i funkcjonariuszy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości