Protest na stacji metra w Teheranie, interweniowały irańskie służby. Nagrania

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Na stacji metra w stolicy Iranu zebrany na peronie tłum skandował hasła popierające prawa kobiet. Manifestujący zostali rozgonieni przez służby, które używały wobec nich siły. Nagrania z zajścia w Teheranie udostępniła Agencja Reutera. 

Pierwsze z nagrań, które zostało udostępnione 15 listopada, przedstawia tłum na peronie teherańskiego metra, który skandował hasło: "Jestem wolną kobietą. Ty jesteś zdeprawowany". Chwilę później w wyniku interwencji irańskich służb na stacji zapanował chaos, gdy manifestujący rzucili się do ucieczki.

Drugie nagranie opublikowano dzień później. Zostało zarejestrowane z wnętrza wagonu metra. Na materiale słychać krzyczących ludzi, a w pewnym momencie na peronie za szybą pociągu widać mężczyznę z czymś, co wydaje się być karabinkiem do paintballa - opisała Agencja Reutera.

Agencji Reutera udało się potwierdzić lokalizację przedstawioną na nagraniach. Nie jest jednak jasne, kiedy doszło do protestu.

Demonstracje w Iranie wybuchły po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Według rodziny Amini była bita przez funkcjonariuszy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości