Świat

Iran podmienia bandery, by ominąć embargo na ropę

Świat

sxc.huEmbargo na ropę naftową jest dla Iranu dolegliwą sankcją

Iran próbuje ominąć embargo na eksport jego ropy naftowej, zastosowane przez USA i UE i zmiania bandery oraz nazwy swoich tankowców.

Zarządzająca flotą tankowców firma National Iranian Tanker Company (NITC) zmieniła - jak pisze Reuters - bandery i nazwy wielu swoich tankowców, przystosowanych do przewozu ropy naftowej. To reakcja na embargo, przy pomocy którego UE chce zmusić Teheren do rezygnacji z prób uzyskania własnej broni nuklearnej.

Bandery Tuvalu i Tanzanii

Według Reutera, bandery statków będących własnością Iranu zmieniono z maltańskich i cypryjskich na flagi m. in. Tuvalu i Tanzanii. Rząd Tanzanii zakomunikował, że dokonano tego bez jego wiedzy i zarządził usunięcie flag jego kraju z 36 irańskich tankowców. Zarządzono też wykreślenie tych statków z tanzańskiego rejestru oraz wszczęcie dochodzenia.

Tanzania zapowiedziała jednak, że jej kontakty z Iranem w innych dziedzinach pozostaną niezmienione. Wcześniej rząd w Dar es-Salam oświadczał, że popiera irański program nuklearny, jeśli służy on celom pokojowym. Podjęta głównie z inicjatywy Stanów Zjednoczonych międzynarodowa kampania mająca na celu pozbawienie Iranu dochodów z eksportu ropy ma zmusić Iran do rezygnacji z dążenia do uzyskania własnej broni nuklearnej. USA i inne kraje zachodnie podejrzewają, że Iran, oficjalnie realizując program cywilnej energetyki atomowej, potajemnie dąży do wyprodukowania broni nuklearnej. Teheran stanowczo odrzuca te oskarżenia.

Autor: pk/fac / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu