Para influencerów zniknęła cztery miesiące temu w Iranie. Ministerstwo przekazało właśnie dobre informacje

Autor:
wac//am
Źródło:
New Zealand Herald, Reuters, tvn24.pl
Jak wygląda sytuacja w Iranie? Odpowiada Maciej Tomaszewski, autor "Podcastu o zagranicy" w TVN24 GO
Jak wygląda sytuacja w Iranie? Odpowiada Maciej Tomaszewski, autor "Podcastu o zagranicy" w TVN24 GO
wideo 2/3
Jak wygląda sytuacja w Iranie? Odpowiada Maciej Tomaszewski, autor "Podcastu o zagranicy" w TVN24 GO

Cztery miesiące temu, podczas podróży przez Iran, małżeństwo influencerów przerwało aktywność w mediach społecznościowych i straciło łączność ze światem. W środę, 26 października, władze Nowej Zelandii poinformowały, że parze udało się opuścić Iran. Jednocześnie przestrzegły innych obywateli przed podróżami w te rejony.

Topher Richwhite i Bridget Thackwray to para influencerów z Nowej Zelandii. Od kilku lat podróżują po świecie samochodem, a ich relacje z trasy, które publikują w mediach społecznościowych pod nazwą Expedition Earth, śledzą setki tysięcy osób. Ostatni post, ze zdjęciami z Turcji, udostępnili na Instagramie 5 lipca. Następnym przystankiem na ich trasie miał być Iran, jednak Richwhite i Thackwray zniknęli, co wzbudziło obawy o ich bezpieczeństwo. Szczególnie, że w kraju wybuchły właśnie niepokoje społeczne po śmierci Mahsy Amini, 22-latki, która zapadła w śpiączkę po zatrzymaniu przez irańską policję religijną

To ostatni wpis zamieszczony przez parę. Byli wówczas w Turcji:

ZOBACZ TEŻ: Rosja z pomocą Iranu "próbuje werbować byłych afgańskich komandosów"

Premier Nowej Zelandii: para opuściła Iran

Spekulacje na temat losów pary przerwało w końcu nowozelandzkie ministerstwo spraw zagranicznych i handlu, które w środę 26 października poinformowało, że małżeństwu oraz innym zatrzymanym w Iranie w ciągu ostatnich kilku miesięcy, pozwolono ostatnio opuścić kraj. Premier Jacinda Ardern dzień wcześniej, podczas transmisji na Facebooku powiedziała, że jej rząd "bardzo ciężko pracował" w ciągu ostatnich kilku miesięcy, by umożliwić im opuszczenie Iranu. Władze kraju nie ujawniły żadnych szczegółów dotyczących Richwhite'a i Thackwray ani miejsca ich przetrzymywania. Ardern zapewniła tylko, że para opuściła już Iran.

Również w środę rząd Nowej Zelandii zaktualizował listę ostrzeżeń dotyczących podróży do Iranu i wezwał obywateli, którzy obecnie tam przebywają, do wyjazdu. Agencja Reutera przekazała, że do listy dołączono oświadczenie adresowane do przedstawicieli Iranu: "Nowa Zelandia nadal wzywa do powściągliwości w reagowaniu na demonstracje oraz do większej ochrony praw kobiet i wolności słowa".

Cytowana przez "New Zealand Herald" minister spraw zagranicznych i handlu Nanaia Mahuta podkreśliła, że podróżowanie do Iranu może być niebezpieczne "ze względu na możliwość wystąpienia gwałtownych niepokojów społecznych, ryzyko aresztowania lub zatrzymania oraz niestabilną sytuację w regionie". Jak dodała, ryzyko może być wyższe, w razie podjęcia "działań, które mogą przyciągnąć uwagę lokalnych władz".

34-letni Topher Richwhite i 27-letnia Bridget Thackwray od kilku lat podróżują po świecie samochodem. Ich profil na Instagramie - Expedition Earth, śledzi ponad 300 tys. osób. Ona zajmuje się fotografią i mediami społecznościowymi on zdjęciami z drona i samochodem. Celem ostatniej wyprawy na Bliski Wschód, w którą ruszyli kilka tygodni po swoim ślubie w czerwcu, były "zagadnienia związane z ochroną środowiska" - przekazał dziennik "New Zealand Herald".

ZOBACZ TEŻ: Premier Izraela: będziemy musieli zareagować na niebezpieczne związki Rosji i Iranu

Autor:wac//am

Źródło: New Zealand Herald, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: expeditionearth.live/Instagram

Pozostałe wiadomości