Świat

"Są za mali, żeby móc uderzyć w Gwardię Rewolucyjną". Iran ostrzega USA

Świat

Wikipedia-CC BY 4.0 | sayyed shahab-o- din vajediGwardia Rewolucyjna brała udział w paradzie w Teheranie (22.09.2017)

Jeśli Stany Zjednoczone uznają Gwardię Rewolucyjną za organizację terrorystyczną, Teheran weźmie pod uwagę wszelkie opcje w odwecie - oznajmił we wtorek Ali Akbar Welajati, bliski doradca najwyższego przywódcy duchowego i politycznego Iranu, ajatollaha Alego Chameneia.

- Amerykanie wspierają Daesz (arabski akronim tak zwanego Państwa Islamskiego). Dlatego są wściekli na Gwardię Rewolucyjną. Ale są za mali, żeby móc uderzyć w Gwardię Rewolucyjną - powiedział Welajati, cytowany przez agencję ISNA.

- Cokolwiek zrobią, podejmiemy kroki odwetowe. Mamy wszystkie opcje na stole - zagroził.

Iran grozi odwetem

Wcześniej tego dnia rzecznik irańskiego rządu Mohammad Baker Nobacht powiedział na cotygodniowej konferencji prasowej, że jeśli USA uznają Gwardię Rewolucyjną za organizację terrorystyczną, to "dołączą do obozu terrorystów".

- Świat powinien być wdzięczny Gwardii Rewolucyjnej za walkę z terrorystami, zwłaszcza z Daesz - dodał rzecznik.

Iran wspiera w Syrii siły rządowe Baszara el-Asada, przeciwko któremu od 2011 roku trwa wojna domowa.

Dzień wcześniej irańskie MSZ zagroziło, że nastąpi "stanowcza, kategoryczna i miażdżąca reakcja", jeśli USA uznają wpływowe elitarne jednostki Gwardii Rewolucyjnej za organizację terrorystyczną.

Z kolei w niedzielę agencja prasowa IRNA podała, że sam dowódca Gwardii Rewolucyjnej generał Mohammad Ali Dżafari zapowiedział, że jeśli USA podejmą taki krok, to Gwardia uzna za terrorystów armię amerykańską.

Gwardia organizacją terrorystyczną?

W zeszłym tygodniu prezydent USA Donald Trump oświadczył, że Iran nie wypełnił zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami, i zapowiedział, że wkrótce poinformuje o swojej decyzji w sprawie dalszego uczestnictwa USA w tym porozumieniu. Decyzja ta spodziewana jest 15 października.

Gdyby do tego doszło, Kongres USA miałby 60 dni, żeby zdecydować, czy ponownie nałożyć sankcje gospodarcze na Iran.

Jak prognozują obserwatorzy, Trump ma również uznać Gwardię Rewolucyjną za organizację terrorystyczną w ramach realizowania szerszej strategii USA mającej na celu powstrzymywanie ambicji Iranu.

Gwardia Rewolucyjna, zwana też Strażnikami Rewolucji, została utworzona po rewolucji islamskiej z 1979 roku w celu jej obrony przed - jak to określano - "wewnętrznymi i zewnętrznymi" zagrożeniami. Składa się z formacji lądowych, morskich i powietrznych. Jest to najlepiej wyszkolona i wyposażona część sił zbrojnych Iranu.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia-CC BY 4.0 | sayyed shahab-o- din vajedi

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości