Weteran marynarki USA skazany w Iranie. Nie ujawniono zarzutów ani wysokości wyroku

TVN24


46-letni Amerykanin Michael White, weteran marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, został skazany w Iranie - w poniedziałek poinformowały irańskie agencje prasowe. Nie podano jednak, za jakie przestępstwo go skazano ani jaki usłyszał wymiar kary. Według agencji Reutera, wyrok ten może dodatkowo pogorszyć relacje Iranu z USA.

White został zatrzymany w Iranie w lipcu 2018 roku. "New York Times" informował, że celem jego podróży do Iranu była wizyta u swojej irańskiej dziewczyny.

Irańskie władze dopiero w styczniu potwierdziły fakt jego aresztowania. O ile wiadomo, White jest jedynym Amerykaninem aresztowanym w Iranie od czasu objęcia prezydentury USA przez Donalda Trumpa.

W poniedziałek Gholamali Sadeqi, prokurator w mieście Meszhed w północno-wschodnim Iranie, poinformował, że White został skazany. Cytowany przez irańską agencję Fars powiedział, że Amerykaninowi stawiano zarzuty związane z kwestiami bezpieczeństwa, ale nie ujawnił żadnych konkretów. Nie jest nawet jasne, czy właśnie za takie zarzuty został w poniedziałek skazany.

Irańskie władze nigdy nie poinformowały o przyczynach zatrzymania Michaela White'a.

Napięte relacje z USA

Reuters zwraca uwagę, że do skazania Amerykanina doszło kilka dni po tym, jak na czele irańskiego wymiaru sprawiedliwości stanął konserwatywny szyicki duchowny Ebrahim Raisi, protegowany najwyższego przywódcy duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chamenei.

Zdaniem obserwatorów ta nominacja jest postrzegana jako osłabienie politycznych wpływów umiarkowanego prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego.

Jak podkreśla Reuters, skazanie weterana marynarki USA prawdopodobnie jeszcze pogorszy i tak fatalne relacje między Waszyngtonem a Teheranem.

W 2017 roku prezydent USA Donald Trump ostrzegał, że Iran poniesie "nowe i poważne konsekwencje", jeżeli nie uwolni wszystkich bezprawnie przetrzymywanych obywateli USA.

W maju 2018 roku Trump wypowiedział porozumienie nuklearne z Teheranem, które zawarto trzy lata wcześniej. Miało ono na celu powstrzymanie irańskiego programu nuklearnego. Następnie w listopadzie Stany Zjednoczone przywróciły sankcje przeciwko Iranowi.

Na czele irańskiego wymiaru sprawiedliwości stanął niedawno konserwatywny szyicki duchowny Ebrahim RaisiWikimedia (CC BY-SA 4.0)/Mahmoud Hosseini

Autor: asty,mm / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock