TVN24 | Świat

"Ze względów bezpieczeństwa" Iran nie ujawni przyczyn pożaru w ośrodku wzbogacania uranu

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Iran. Ośrodek wzbogacania uranu w Natanz
Iran. Ośrodek wzbogacania uranu w Natanz

W czwartek w irańskim ośrodku wzbogacania uranu w Natanz doszło do pożaru. Irańska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego podała w piątek, że przyczyna została ustalona, jednak nie będzie na razie ujawniona. Według źródeł kuwejckiego dziennika "Al-Dżarida" za wypadkiem stoi Izrael.

- Ze względów bezpieczeństwa, przyczyna i przebieg wypadku zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie - powiedział rzecznik Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Kejwan Khosrawi, cytowany przez agencję Tasnim. Jego wypowiedź wskazuje na zaniepokojenie na najwyższych szczeblach władzy w Iranie w związku z czwartkowym incydentem - uważa AP, przywołując opinię analityków twierdzących, że wypadek uszkodził wirówki do wzbogacania uranu w ośrodku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W ostatniej dobie w internecie ukazały się nagrania i wiadomości online od irańskiej grupy zwanej Gepardami Ojczyzny, rzekomo biorącej na siebie odpowiedzialność za incydent. Jednak fakt, że eksperci nigdy wcześniej nie słyszeli o grupie, może rodzić pytanie, czy Natanz nie stał się celem sabotażu ze strony obcego państwa, jak to miało miejsce podczas ataku zaprojektowanego przez USA i Izrael wirusa komputerowego Stuxnet w 2010 roku, który zakłócił pracę pewnej liczby irańskich wirówek.

"Al-Dżarida" powołuje się na wysoko postawione anonimowe źródło twierdzące, że za wypadkiem stoi Izrael, a jego celem miało być opóźnienie programu wzbogacania nuklearnego Iranu o około dwa miesiące - podaje portal Times of Israel. - Iran zemści się na każdym kraju, który przeprowadza cyberataki na nasze stanowiska nuklearne - zapowiedział w czwartek szef obrony cywilnej Gholamreza Dżalali.

Na początku maja Izrael miał przeprowadzić atak na komputery w irańskim porcie Szahid Radżaje, co spowodowało kilkudniowe zakłócenia w jego pracy. Była to odpowiedź na irański atak na izraelską infrastrukturę wodociągową dwa tygodnie wcześniej. Ośrodek wzbogacania uranu w Natanz w środkowym Iranie jest jedną z kluczowych instalacji irańskiego programu nuklearnego; znajduje się pod nadzorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Autor:asty/kab

Źródło: PAP