Świat

Spotkania załogi, praca w kuchni i irańska flaga na maszcie. Nagranie z pokładu Stena Impero

Świat


Irańskie media państwowe udostępniły w poniedziałek zdjęcia z pokładu przejętego przez Gwardię Rewolucyjną brytyjskiego tankowca Stena Impero. Na zdjęciach widać członków załogi między innymi podczas rozmowy przy stole, a także przy pracy w pokładowej kuchni.

Brytyjski tankowiec został przejęty w cieśninie Ormuz w piątek przez irańską Gwardię Rewolucyjną. Wielka Brytania potępiła zajęcie statku jako "wrogi akt". Odrzuciła wyjaśnienia Teheranu, że jednostka została odprowadzona do portu w Bandar Abbas i będzie objęta śledztwem po kolizji z łodzią rybacką.

Iran pokazuje nagranie z tankowca Stena Impero

Na pokładzie tankowca Stena Impero w chwili jego przejęcia znajdowało się 23 członków załogi, w tym 18 obywateli Indii, trzech Rosjan, a także obywatel Łotwy i Filipińczyk. W niedzielę szef irańskich regionalnych władz portowych Allahmorad Afifipur powiedział w państwowej telewizji, że cała załoga przebywająca na statku w porcie Bandar Abbas jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu".

W poniedziałek dwie irańskie agencję państwowe, Fars i IRIB, opublikowały nagrania, na których widać marynarzy tankowca po zatrzymaniu statku.

Na jednym z ujęć załoganci w czerwonych kombinezonach rozmawiają wokół stołu. Gdy jeden z nich spogląda w kamerę relacjonującą spotkanie, operator zwraca mu uwagę. - Proszę się na mnie nie patrzeć - mówi.

Na innym nagraniu pokazanym przez irańskie media widać marynarzy pracujących przy komputerach pokładowych, a także na mostku kapitańskim oraz w kuchni.

Irańskie agencje pokazały także obrazki z pokładu tankowca. Na jednym z masztów znajdujących się na nadbudówce powiewa flaga Iranu.

Brytyjski tankowiec przejęty w cieśninie Ormuz

Tankowiec Stena Impero został przejęty w piątek przez irańską Gwardię Rewolucyjną w trakcie przeprawy przez cieśninę Ormuz z powodu - jak wyjaśnia Teheran - "nieprzestrzegania międzynarodowego prawa morza". Według właściciela tankowca jednostka płynęła, "ściśle przestrzegając zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

Stena Impero płynęła do Arabii Saudyjskiej. Strona irańska uważa, że w piątek doszło do kolizji między tą jednostką a łodzią rybacką, po której załoga łodzi zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą miał zignorować.

Właściciel Steny Impero - mająca siedzibę w Szwecji firma Stena Bulk - podał, że przygotowuje formalny wniosek o pozwolenie na spotkanie z członkami załogi. Oświadczyła ponadto, że otrzymała informacje, że stan ich zdrowia jest dobry.

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w sobotę charge d'affaires ambasady Iranu w Londynie, by oficjalnie zaprotestować przeciwko przejęciu Steny Impero. Minister obrony Penny Mordaunt zaznaczyła, że tankowiec został przejęty na wodach Omanu, odrzucając tym samym wcześniejsze tłumaczenia Iranu dotyczące m.in. nieautoryzowanego wpłynięcia na wody Iranu lub naruszenia przepisów środowiskowych.

Przejęcie brytyjskiego tankowcaPAP/Reuters

Odwet za Gibraltar?

Przejęcie Steny Impero jest prawdopodobnie odwetem władz w Teheranie za wcześniejszą decyzję Brytyjczyków o zatrzymaniu 4 lipca irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru w związku z podejrzeniami o próbę naruszenia sankcji UE nałożonych na Syrię. W piątek rano sąd w Gibraltarze podjął decyzję o przedłużeniu tymczasowego zatrzymania irańskiej jednostki na kolejne 30 dni. Zdaniem Teheranu zatrzymanie statku było bezprawne.

Zatrzymanie irańskiego tankowca Grace 1 Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: ft//rzw / Źródło: BBC, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: