TVN24 | Świat

Atak piratów na irański tankowiec w Zatoce Adeńskiej

TVN24 | Świat

Autor:
pp,
momo
Źródło:
PAP
Atak piratów na irański tankowiec w pobliżu Cieśniny Bab al-Mandab
Atak piratów na irański tankowiec w pobliżu Cieśniny Bab al-MandabGoogle Maps
wideo 2/2
Google MapsAtak piratów na irański tankowiec w pobliżu Cieśniny Bab al-Mandab

Marynarka wojenna odparła w poniedziałek rano atak piratów na irański tankowiec w Zatoce Adeńskiej - poinformowały irańskie media powołujące się na Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Do próby przejęcia tankowca doszło w pobliżu Cieśniny Bab al-Mandab.

Irańska telewizja państwowa podała, że "do ataku doszło jeszcze przed wpłynięciem tankowca do Cieśniny Bab al-Mandab". "Tankowiec został otoczony przez cztery kutry, na których pokładzie znajdowały się grupy uzbrojonych mężczyzn. Atak udało się udaremnić, gdy z pilotujących tankowiec jednostek zostały oddane strzały ostrzegawcze" - przekazała stacja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ataki piratów w Zatoce Adeńskiej

Bab al-Mandab (dosłownie: Wrota Łez) to cieśnina oddzielająca wybrzeża Afryki od Półwyspu Arabskiego, która łączy Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim. Jest to newralgiczny punkt żeglugowy łączący Europę z Dalekim Wschodem.

W Zatoce Adeńskiej bardzo często dochodzi do ataków piratów na jednostki pływające. Wywodzący się głównie z Somalii przestępcy dokonują uprowadzenia statków dla okupu.

W ostatnich latach irańska marynarka rozszerzyła obszar swoich działań, wysyłając okręty na wody oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej, by lepiej chronić irańskie statki przed atakami somalijskich piratów. 

Autor:pp, momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps