Świat

Iran liczy na nowego szefa Pentagonu

Świat


Iran ma nadzieję, że nominacja Chucka Hagla na nowego szefa Pentagonu poprawi relacje pomiędzy Teheranem i Waszyngtonem - oświadczył we wtorek rzecznik Minister Spraw Zagranicznych Iranu.

Prezydent USA Barack Obama oficjalnie nominował byłego republikańskiego senatora z Nebraski na ministra obrony w poniedziałek.

Hagel musi być jeszcze zaakceptowany przez Senat. Zdaniem krytyków jest on wrogo nastawiony do Izraela i reprezentuje bardziej miękkie podejście do Iranu.

Oczekiwanie zmian Spytany o Hagla rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast stwierdził, że Teheran ma nadzieję, iż w amerykańskiej polityce zagranicznej nastąpią "praktyczne zmiany" oraz że inne narody zmienią swoje nastawienie do USA, jeśli Ameryka będzie respektować ich prawa. Waszyngton i Teheran nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od 1979 roku, kiedy podczas antyamerykańskich demonstracji zajęto w Teheranie ambasadę tego kraju, a pracujących w niej dyplomatów wzięto jako zakładników. W ostatnich latach napięcie w relacjach z Iranem wzrosło z powodu jego programu atomowego. Państwa Zachodnie uważają, że Teheran dąży do zbudowania broni atomowej. Teheran utrzymuje, że program jest pokojowy i ma na celu produkcję energii elektrycznej.

Autor: mk//bgr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: