Pierwsza wizyta irańskiego prezydenta w Europie od 10 lat

Wikipedia CC BY-SA | rouhani.irPrezydent Rowhani odwiedzi Europę

Prezydent Iranu Hasan Rowhani złoży pierwszą od dziesięciu lat wizytę w Europie Zachodniej. 14 listopada przybędzie do Włoch, a 16-17 listopada odwiedzi Francję. Spotka się też z papieżem Franciszkiem – poinformował rzecznik prezydenta.

Podczas wizyty we Włoszech prezydent Rowhani zamierza spotkać się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą oraz premierem Matteo Renzim – powiedział irańskiej agencji Irna prezydencki rzecznik Parwiz Esmaili. W programie wizyty we Francji przewidziano wykład Rowhaniego w siedzibie UNESCO oraz spotkanie z prezydentem Francois Hollande'em. Podczas obu wizyt prezydentowi będzie towarzyszyć liczne grono ministrów, którzy spotkają się ze swymi odpowiednikami we Włoszech i we Francji – zaznaczył Esmaili.

Wizyta we Francji i we Włoszech wpisuje się w proces wychodzenia przez Iran z długotrwałej izolacji międzynarodowej – przypomina agencja AFP. Stało się to możliwe dzięki podpisanemu w lipcu porozumieniu sześciu mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) z Iranem, które przewiduje stopniowe znoszenie sankcji w zamian za rezygnację Teheranu z dążeń do uzyskania broni nuklearnej. Restrykcje mają być zniesione w grudniu 2015 roku. Do połowy grudnia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej powinna ukończyć raport oceniający, czy Iran rzeczywiście dążył do uzyskania broni nuklearnej w 2006 roku. Raport ten jest warunkiem zniesienia sankcji nałożonych na Iran w grudniu 2006 roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: mtom/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA | rouhani.ir

Pozostałe wiadomości