Iran gotowy do ataku ze strony Izraela i USA. Ma nową doktrynę wojenną

Wikipedia CC BY 2.0 | MasserIrańska armia przygotowała się do ataków, analizując izraelskie naloty na Liban w 2006 roku. Tu: wybuch bomby w Bejrucie

Irańska armia poinformowała we wtorek, że przygotowała się na atak ze strony Izraela i USA analizując izraelskie naloty na Liban w 2006 roku. Teheran podkreślił, że dzięki temu opracował strategię "pasywnej obrony", która zminimalizuje skutki ataku Izraela.

- Po trwającej 33 dni wojnie (Izraela) przeciwko Hezbollahowi wysłaliśmy do Libanu grupę wojskowych, która opracowała model izraelskich ataków na libańskie obiekty i zgromadziła pięć tysięcy zdjęć zniszczonych budynków - powiedział dowódca obrony cywilnej Iranu generał Golam Reza Dżalali. Dżalali poinformował, że po analizie zebranych materiałów okazało się, że Izrael zastosował specjalną technologię burzenia wysokich budynków za pomocą pocisków rakietowych, których efektywność nie opierała się na mocy głowic bojowych. W związku z tym opracowano specjalną strategię "pasywnej obrony", która ma minimalizować skutki izraelskich ataków powietrznych. Zgodnie z tymi zaleceniami zbudowane zostały m.in. podziemne zakłady wzbogacania uranu w Fordo, które znajdują się pod 90-metrową warstwą skał, które mają zapewnić maksymalną ochronę dla ukrytej infrastruktury.

Nowa wojenna doktryna

Dżalali poinformował też, że Iran przyjął nową wojenną doktrynę, której celem jest zneutralizowanie potencjalnego ataku ze strony Stanów Zjednoczonych. - Opracowanie doktryny konfliktu z USA zajęło nam trzy lata - podkreślił szef obrony cywilnej dodając, że polega ona na odpowiednim rozmieszczeniu na terenie kraju infrastruktury i oddziałów wojskowych, aby zminimalizować skutki potencjalnego ataku. W 2006 roku Izrael zaatakował terytorium Libanu walcząc z oddziałami Hezbollahu, które były odpowiedzialne za porwanie izraelskich żołnierzy. Hezbollah jest szyicką organizacją zbrojną wspieraną przez Iran.

Autor: /jk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY 2.0 | Masser

Pozostałe wiadomości