Brytyjskie sankcje na prokuratora generalnego Iranu po egzekucji byłego wiceministra obrony. Ambasador tymczasowo wycofany

Autor:
js//rzw
Źródło:
PAP, Reuters

Wielka Brytania nałożyła sankcje na prokuratora generalnego Iranu Mohameda Dżafara Montazeriego po egzekucji byłego wiceministra obrony tego kraju Alirezy Akbariego - ogłosił brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly. Poinformował także, że Wielka Brytania tymczasowo wycofa ambasadora z Iranu. Oskarżony o szpiegostwo na rzecz Londynu Abkari miał irańskie i brytyjskie obywatelstwo.

Irańska agencja informacyjna Mizan podała w sobotę rano, że wykonano wyrok śmierci przez powieszenie na byłym wiceministrze obrony Iranu Alirezie Akbarim, którego skazano za szpiegostwo. Wieka Brytania, która zabiegała o uwolnienie Akbariego, uznała wyrok za motywowany politycznie.

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly ogłosił nałożenie sankcji na prokuratora generalnego Iranu. "Prokurator Generalny jest w centrum stosowania przez Iran kary śmierci. Pociągamy reżim do odpowiedzialności za przerażające łamanie praw człowieka" – napisał na Twitterze.

Wielka Brytania tymczasowo wycofa ambasadora z Iranu

W sobotę wieczorem Cleverly poinformował, że Wielka Brytania tymczasowo wycofa swojego ambasadora z Iranu i rozważa dalsze działania przeciwko Teheranowi.

- Zdecyduję w porozumieniu z moimi kolegami z rządu, jakie dalsze działania możemy podjąć, ale nie będę dzisiaj spekulować na ich temat - powiedział.

"Przerażająca i obrzydliwa" egzekucja

Ambasador USA w Londynie Jane Hartley oznajmiła w sobotę, że Stany Zjednoczone potępiły egzekucję Akbariego.

"Egzekucja Alirezy Akbariego w Iranie jest przerażająca i obrzydliwa. Stany Zjednoczone przyłączają się do Wielkiej Brytanii w potępieniu tego barbarzyńskiego czynu. Moje myśli są z rodziną Alirezy" – napisała na Twitterze.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że egzekucja byłego wiceministra obrony Iranu jest haniebnym i barbarzyńskim aktem. Przekazał, że solidaryzuje się z Wielką Brytanią.

Śmierć irańskiego naukowca

W czwartek strona irańska opublikowała nagranie wideo, które rzekomo miało udowadniać, że skazany był uwikłany w zabójstwo czołowego irańskiego naukowca zajmującego się badaniami nuklearnymi Mohsena Fachrizadeha.

Na filmie Akbari przyznaje się do brania udziału w zabójstwie naukowca, jednak w nagraniu głosowym, opublikowanym w środę przez BBC Persian Akbari powiedział, że przez miesiące był torturowany i wymuszono na nim przyznanie się do zbrodni, których nie popełnił.

Czołowy irański naukowiec Mohsen Fachrizadeh, zamordowany w 2020 roku w okolicy Teheranu, stał na czele programu nuklearnego AMAD, który zdaniem Izraela i Zachodu był operacją wojskową mającą na celu zbadanie możliwości stworzenia broni jądrowej. Teheran temu zaprzecza. Pierwotnie Iran oskarżał Izrael o zamordowanie naukowca.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js//rzw

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości