Iran dziękuje za wsparcie Rosji. Spotkanie w decydującym momencie


Prezydent Iranu Hassan Rowhani określił relacje łączące jego kraj z Rosją jako "strategiczne". Do spotkania obu przywódców doszło w kluczowym dla Iranu momencie, gdy w decydującą fazę weszły negocjacje dotyczące jego kontrowersyjnego programu nuklearnego.

Spotkanie Hassana Rowhaniego z Władimirem Putinem miało miejsce w rosyjskim mieście Ufa, w którym odbył się szczyt państw BRICS. Wobec impasu w rozmowach, termin zakończenia negocjacji sześciu mocarstw (USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin i Niemiec) z Iranem kilkakrotnie przesuwano, według ostatnich informacji - na piątek.

Rosyjskie wsparcie w negocjacjach

Spotkanie prezydentów Iranu i Rosji jest dowodem na wsparcie, jakiego Moskwa udziela Teheranowi w toczących się negocjacjach. Rowhani w czasie spotkania podziękował za nie Władimirowi Putinowi oraz szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi. Jak podkreślił, chodzi o wspólną "ochronę praw, które ma Iran".

- Iran jest naszym tradycyjnym partnerem, na którym możemy polegać - odpowiedział prezydent Rosji.

Ostateczne porozumienie ma stanowić gwarancję, że program nuklearny Iranu będzie miał charakter cywilny, a w zamian zniesione mają zostać szkodliwe dla irańskiej gospodarki międzynarodowe sankcje.

Iran wzmacnia obronę przeciwlotniczą

Jednocześnie Iran przygotowuje się na sytuację, w której porozumienia ostatecznie nie uda się osiągnąć i stara się wzmocnić swoją obronę przeciwlotniczą na wypadek możliwych uderzeń na jego instalacje nuklearne. W ubiegłym tygodniu poinformowano o zainstalowaniu systemu radarowego dalekiego zasięgu, który ma być zdolny również do wykrywania dronów.

Częścią tych przygotowań jest finalizowany obecnie kontrakt na zakup z Rosji nowoczesnych systemów przeciwlotniczych S-300, któremu zdecydowanie sprzeciwiają się USA i Izrael. Waszyngton obawia się, że posiadanie przez Iran systemów S-300 może znacznie utrudnić ewentualny atak lotniczy.

Zacieśnianie relacji

Mówiąc o strategicznych relacjach łączących kraj z Rosją, Hassan Rowhani podkreślił także wzrost współpracy gospodarczej pomiędzy Teheranem i Moskwą.

- W ostatnich dwóch latach relacje łączące Iran i Rosję rozwijały się w wielu kierunkach, zwłaszcza na polu gospodarki, nauki i turystyki - powiedział. - Podjęliśmy odpowiednie kroki by wzmacniać tę współpracę - dodał, zaznaczając, że potrzebna jest do tego jedynie „polityczna wola”.

Autor: mm/ja / Źródło: TASS, Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości